3 doplňky stravy pro lepší náladu

Za naši náladu je zodpovědný dopamin a serotonin a jejich souhra v našem mozku. Spolu regulují paměť, kognitivní funkce, náladu nebo pozornost.

Jestli se potýkáte s nedostatkem motivace, chuti do života, apatie nebo vás přestávají bavit věci, které jste dříve milovali, možná i vy patříte mezi lidi s nízkou hladinou dopaminu,

Základem je vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb

Samozřejmě, že každý hledá zázračné doplňky, které ho zbaví všech neduhů. Bohužel to tak jednoduše nefunguje a doplněk stravy bude vždy jen doplněk ke zdravému životnímu stylu.

Dobré a zdravé jídlo vás může učinit šťastnější ihned, i když jen dočasně. Zdravé stravování vede ke zdravému tělu, méně zdravotním problémům. Jak se říká, ve zdravém těle, zdravý duch.

Z pohybu je ideální zařadit pravidelné sportovní aktivity venku, v přírodě. Ukazuje se, že pohyb např. v lese má na náladu větší vliv ve srovnáním se stejnou aktivitou v hale nebo posilovně.

Každý pohyb je ale skvělý a záleží na každém, které cvičení preferuje.

Hořčík

Hořčík nebo někdy označovaný jako magnesium je minerální látka, které má řada lidí nedostatek.

V těle hraje spoustu rolí a jednou z nich je také ovlivnění hormonální hladiny. Podobně jako vitamín D a zinek, je nízká hladina hořčíku s nízkou hladinou testosteronu. Nízká hladina testosteronu je zároveň spojena s horší náladou u mužů, ale také žen (1, 2, 3).

Lidé s nízkou hladinou hořčíku mají větší tendenci ke vzniku úzkostných poruch. Dle systematického přehledu 18 klinických studií může mít suplementace hořčíku pozitivní vliv u lidí s vyšší náchylností k úzkostem  (1, 2).

Systematický přehled a metaanalýza z roku 2018 dospěly k závěru, že existuje jen málo důkazů o vlivu hořčíku na depresi; zdůraznily, že suplementace hořčíkem byla spojena s poklesem příznaků pouze v nekontrolovaných studiích (studie bez kontrolní skupiny), ale ne v placebem kontrolovaných studiích (1).

Nedostatek hořčíku je běžný

U běžné populace dosahuje nedostatek hořčíku 15-20 %. Jeho potřebu ale nadále zvyšuje silové a intenzivní cvičení až o 20 %.

Hlídat by si měli příjem hořčíku také senioři.

Zinek

Podobně jako u hořčíku se zdá, že je spojitost mezi nízkou hladinou zinku a depresí. Tyto informace pramení ze 2 průřezových studií (1, 2).

Tyto studie sice popisují jen spojitosti a ne kauzalitu. Ale máme k dispozici také studie, které sledovaly suplementaci zinku u lidí s depresemi. Dle těchto dat se z dá, že zinek může být vhodný adjuvant při terapii deprese (1).

Benefit ze suplementace zinku se pravděpodobně projeví jen v případě jeho deficitu.

Nedostatkem mohou trpět hlavně vegetariáni

Mezi nejlepší zdroje zinku patří živočišná strava, proto jsou v největším riziku deficitu zinku vegani a vegetariáni. 

Ovšem ve správně naplánované rostlinné stravě lze dosáhnout adekvátního množství zinku taktéž.

Na pozoru by měli být opět senioři, kteří mají horší absorpci zinku ve střevě a je třeba zvýšit příjem zinku.

V neposlední řadě také lidé se střevním onemocněním - Crohnova choroba či ulcerózní kolitida zvyšují riziko nedostatku zinku.

Vitamín D

Jeden z nejčastěji deficitních vitamínů u nás. Vitamín D, který si částečně dokáže tělo vytvářet samo a přesto jej velká část populace má nedostatek.

Riziko stoupá zejména přes zimní měsíce, kdy na naši kůži dopadá méně slunečního záření.

Přehledy studií z roku 2014, 2016, 2017 a 2018 popsaly benefit suplementace vitamínu D u lidí s depresí. Také ale upozornily na horší kvalitu zahrnutých studií (1, 2, 3, 4).