4 látky, které by měl váš multivitamín obsahovat

Studovali jste někdy obal vašeho multivitamínu? Ne každý produkt je totiž stejný a může obsahovat rozdílné vitamíny a minerální látky. Někteří výrobci často používají spíše levnější látky a ty dražší limitují.

Není třeba zmiňovat, že multivitamín je pouze doplněk stravy a nenahrazuje její pestrost. V případě nedostatečné výživy může ale takový produkt vyplnit mezery.

Které látky by neměly v multivitamínu chybět? To se dozvíte v článku.

Co je to multivitamín?

Multivitamín je směs tělu prospěšných látek - konkrétně vitamínů a minerálních látek.

Žádným způsobem není upraveno, kolik a jaké vitamíny by měly v produktu být. Proto záleží pouze na výrobci, které vitamíny a minerály použije a které nikoliv.

Co by měl váš multivitamín obsahovat?

Jak se tedy v takových produktech vyznat a podle čeho je vybírat? Není jednoznačná odpověď a částečně záleží individuálně na potřebě každého z nás. V první řadě sledujte, zda produkt obsahuje níže uvedené látky v dostatečném množství.

Jiné potřeby mají senioři, jiné zase těhotné ženy či sportovci. Informace v článku platí pro obecnou zdravou populaci.

Vitamín D

Vitamín D je jedním z nejdůležitější vitamínů v denní suplementaci. Proč? Nejde jen o jeho benefity, ale hlavně o to, že velká část populace trpí jeho nedostatkem.

Vitamín D se tvoří částečně i v kůži, která je vystavena slunečnímu záření. Jelikož ale i přes letní měsíce trávíme hodně času uvnitř, nebývá tato tvorba dostatečná.

Právě proto je optimální vitamín D suplementovat denně a každý multivitamín by ho měl obsahovat.

Vhodná je denní dávka 5 mcg.

V jaké formě?

To, že je na obale napsáno vitamín D nestačí, dále pátrejte také po tom, v jaké formě. Ideální je cholekalciferol (neboli vitamín D3). Ten je efektivnější než jeho kolega vitamín D2.

Hořčík

Hořčík je minerální látka, která se v těle podílí na správné funkci stovek enzymů, podporuje usínání a kvalitu spánku nebo také podporuje normální funkci svalové hmoty a nervové soustavy.

V jídelníčku nám ale hořčík často chybí a patří k nejčastěji deficitním minerálům v naší stravě.

Vybírejte ty produkty, které obsahují 150-300 mg hořčíku v denní dávce.

V jaké formě?

U všech minerálních látek je extrémně důležitý správný výběr formy. Jsou formy, které tělo umí využít jen minimálně (střevo je neumí dobře absorbovat) a jsou to tak vyhozené peníze.

Mezi tyto NEvhodné formy patří například oxidy.

Ideální formou, které tělo skvěle využije jsou tzv. cheláty - neboli organické sloučeniny. Dále jsou kvalitní také formy citrátů.

Problémem je, že cheláty jsou dražší a proto řada výrobců tyto formy nepoužívá. V tomto případě ale nemá význam šetřit, protože oxidové a tomu podobné formy jsou naprosto vyhozené peníze.

Zinek

Další důležitá minerální látka, která v těle hraje řadu klíčových rolí je zinek.

Podporuje normální funkci imunity, je vhodný u lidí ve stresu, u sportovců a také seniorů. Dále podporuje hojení ran a ovlivňuje metabolismus.

Vhodná denní dávka je 5-10 mg zinku.

V jaké formě?

Zinek je opět minerální látka, proto je jeho forma důležitá, aby ho tělo dokázalo využít.

V případě zinku platí stejně jako u hořčíku, že je ideální forma tzv. chelát, popřípadě citrát.

Oxidy nebo jiné formy nekupujte.

Železo

Železo je zodpovědné za správný přenos kyslíku v krvi. Jeho nedostatek může vést k anémii a ta vede k únavě a horšímu sportovnímu výkonu. V riziku nedostatku jsou především ženy, které pravidelně menstruují a nebo vegetariáni či vegani.

Vhodná dávka je 14-18 mg denně.

V jaké formě?

Železo je další minerální látkou, proto záleží také na jeho formě.

Vybírejte opět chelátové vazby (například glukonát železnatý). Vyhýbejte se oxidům.