4 nejlepší zdroje přírodních probiotik

Probiotika a střevní mikrobiom jsou v poslední době hodně trendy a doporučují se jak na běžícím páse. 

Narozdíl od vitamínů a minerálních látek neexistuje přesné a konkrétní doporučení, kolik probiotik užívat. Také není probiotikum jako probiotikum. Každá potravina nebo doplněk stravy obsahuje určité kmeny a druhy bakterií a podle toho se také odvíjí jejich vliv na mikrobiom a zdraví.

Vliv probiotik na náš organismus

Vyšší množství symbiotických mikroorganismů ve střevě vede ke snížení pH, což pomáhá potlačovat růst a rozmnožování patogenní (nežádoucích) bakterií. Často zmiňované benefity jsou udržení normální integrity střevní sliznice, vyšší tvorba tělu prospěšných látek z nestravitelných složek stravy, podpora normální funkce imunitního systému (1).

Kysané mléčné výrobky

Asi nejčastějším zdrojem probiotických kultur jsou v našem jídelníčku kysané mléčné produkty. Ideálně vybírejte neslazené, protože slazené mléčné produkty většinou obsahují vysoké množství cukru a energie.

Kefír 

Kefír je nápoj připravený fermentací mléka z kefírových zrn. Pochází z Asie a během procesu se stává nápoj lehce perlivý. 

Ve srovnání s klasickým jogurtem je “silnější” zdroj probiotik. Obsahuje až 61 různých kmenů bakterií a také kvasinky, což z něj dělá velmi rozmanitý zdroj probiotik.

Kefír například významně pomáhá při zácpě a podporuje normální funkci trávení. Jeho konzumace ale musí být pravidelná (1).

Acidofilní mléko

Acidofilní mléko se liší od kefíru použitím bakterie Lactobacilus acidophilus. Právě díky této bakterie nese také název acidofilní. 

Ve srovnání s kefírem má acidofilní mléko výraznější chuť, která nemusí každému sednout. Také má vyšší podíl tuku, potažmo také kalorií a pokud se snažíte o redukci, může být vhodnější volbou kefír.

Pravidelné zařazení acidofilního mléka může být vhodné například při laktózové intoleranci, protože bakterie v něm obsažené podporují štěpení laktózy ve střevě (1).

Jogurt

Nejčastější součást jídelníčku průměrného Čecha je z mléčných produktů jogurt. Základní bakterií pro výrobu jogurtu jsou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. 

Kysané zelí

Tradiční české nakládané kysané zelí je také vhodným zdrojem probiotik. Hlavní složkou jsou bakterie mléčného kvašení. Mimo to obsahuje také řadu vitamínů.

Kimchi

Pod název Kimchi spadají různé druhy nakládané a fermentované zeleniny. Původem pochází z Korei, kde se i v současné době nejvíce konzumuje.

Podobně jako u kysaného zelí převládají v Kimchi hlavně bakterie mléčného kvašení. Mimo to obsahuje také vlákninu (tedy prebiotikum), která také podporuje růst “přátelské” mikroflóry.

Doplňky stravy

Mimo přirozené zdroje probiotik v potravinách můžeme sáhnout také po speciálních produktech.

Výhodou je, že víme přesně, jaké bakterie a v jakém množství v daném produktu jsou. Lze je tedy lépe individualizovat na problém, který chceme řešit.

Množství bakterií je v probiotických produktech také ve vyšší koncentraci a účinek tak může být silnější.

Nicméně kvalitní a pestrou stravu nenahradí žádné doplňky stravy. Ideální je tedy synergické působení na probiotika bohaté a zdravé stravy spolu se správně zvolenými suplementy.

Doporučujeme důsledně sledovat, zda je nutné uchovávat probiotika v chladničce, protože pokud tato probiotika takto neuchováváte, nemusíte příjímat "živá" probiotika. Také důležitým faktorem pro užívání probiotik je, zda výrobce probiotik doporučuje kapslování probiotik do kapslí, které jsou odolné vůči žaludečním šťávám, či nikoliv. Jsou výrobci směsí jako Lactospore®, jejichž probiotické kmeny jsou odolné proti žaludečním šťávám a naopak LactoWise®, které použití acidorezistentní kapsle vyžadují.