Ateroskleróza - jak “vyčistit” cévy od usazenin?

Rolí cév je zásobení orgánů a tkání krví spolu s živinami a také transportují odpadní látky z orgánů pryč. Nejčastěji do jater, plic a ledvin, odkud jsou vylučovány z těla ven.

Zdravé cévy jsou elastické, nekladou velký odpor a jsou plně průchozí. Se zvyšujícím se věkem dochází k postupné ztrátě elasticity a může také docházet k ukládání lipidů (např. cholesterol) a dalších látek do cévní stěny, která následně ztrácí správnou funkci.

K nadměrnému ukládání lipidů do cévní stěny dochází zejména při špatném životním stylu a může končit až úplným ucpáním cévy, což vede např. k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Určitě se nejedná o žádné “toxiny”, které by se v cévách usazovaly a bylo by potřeba je “čistit”. Tomu se tak opravdu neděje a jediné, co se v cévách usazuje jsou zmíněné lipidy a některé komponenty krve.

Rizikové faktory aterosklerózy

Ateroskleróza je chronické onemocnění, při kterém dochází ke vzniku zánětu ve střevní stěně a postupnému ukládání lipidů a dalších látek do cévní stěny.

Postupně může docházet až ke kalcifikaci ateromu, který se může utrhnout a ucpat např. koronární cévu, což vede k srdečnímu infarktu.

Naprosto zásadní je prevence, pokud už máme v cévním řečišti vzniklé ateromy, je nezbytné tento stav řešit s lékařem a jen režimová opatření již nepomohou.

Hlavní rizikové faktory aterosklerózy:

  • vysoký krevní tlak
  • vysoká hladina cholesterolu
  • nadměrné množství tukových zásob
  • kouření
  • alkohol
  • nezdravá výživa
  • sedavý životní styl

Jak si udržet cévy zdravé?

Jak již bylo zmíněno, naprosto zásadní roli hraje prevence. Pokud již máme ložiska aterosklerózy v cévách, je nezbytné obrátit se na lékaře.

Zdravý jídelníček

Kvalitní zdravá výživa hraje hlavní roli v prevenci aterosklerózy. Je to dáno tím, že výživa ovlivňuje několik rizikových faktorů aterosklerózy. Konkrétně - vysoký tlak, vysoký cholesterol a obezita.

Základní pravidla stravování v prevenci aterosklerózy

  • Vyrovnaný energetický příjem, aby nedocházelo k růstu hmotnosti. V případě obezity je třeba dosáhnout kalorického deficitu a snížit množství tukových zásob.
  • Omezení nasycených tuků. Nadměrný příjem nasycených tuků se podílí na zvýšení krevní hladiny cholesterolu. Vysokým obsah nasycených tuků je např. v tučném mase, uzeninách, paštikách nebo třeba kokosovém či palmovém tuku.
  • Dostatek vlákniny. Vláknina je důležitá pro udržení zdravé hladiny cholesterolu. Obecně máme v jídelníčku vlákniny nedostatek a měli bychom si její příjem hlídat. Zdroje vlákniny jsou ovoce a zelenina, luštěniny nebo celozrnné obiloviny. Je vhodné také zařadit doplňky stravy jako Psyllium.
  • Dostatek kvalitních bílkovin. Bílkoviny jsou důležité pro udržení zdravé tělesné hmotnosti a také pro správnou funkci svalové hmoty. Vhodné zdroje jsou libová masa, nízkotučné mléčné produkty, vejce nebo například luštěniny. Lze zařadit také bílkovinu ve formě instantního proteinu.

Tápete nad správným jídelníčkem? Klikněte ZDE

Pohybová aktivita

Pravidelná sportovní aktivita je spolu s výživou klíčem k celkovému zdraví, nejen tomu cévnímu. Dopřejte si aktivitu o střední intenzitě alespoň  3x týdně po dobu 45-60 minut nebo aktivitu o vysoké intenzitě alespoň 2x týdně. 

Pamatujte, že každý pohyb se počítá a pokud nemáte čas na dlouhé cvičení, i 10 minut se počítá.

Doplňky stravy

Pokud již máte první 2 body vychytané, můžete zkusit zařadit také doplňky stravy, které se na cévním zdraví podílí.

Rutin

Rutin je látka, která se přirozeně nachází např. v pohance. V těle dokáže působit v střevní stěně a podporuje její elasticitu. 

Niacin (vitamín B3 jako součást B-complexu)

Suplementace niacinu zvyšuje hladinu HDL (“hodný” cholesterol), a tím snižuje riziko vzniku aterosklerózy.

Citrulline malát

Citrullin je látka, která v těle zvyšuje produkci oxidu dusného. Tato látka je zodpovědná za roztažení cév a snížení krevního tlaku. Pravidelná suplementace citrullinu zvyšuje cévní elasticitu a snižuje krevní tlak, hlavní rizikový faktor aterosklerózy.