DMAE a Cholin - benefity, dávkování a vedlejší účinky

Pokládá se za prekurzor cholinu, který je pro naše tělo esenciální a je nezbytný pro tvorbu neurotransmiterů v mozku. Neurotransmitery jsou látky, díky kterým může mozek vysílat signály do ostatních částí těla.

Co je to DMAE a cholin?

Jak už bylo nastíněno, DMAE je přírodní látka, která v těle poskytuje substrát pro tvorbu cholinu. Preliminární výzkum pokazuje na možný vliv na stárnutí pokožky a funkci mozku.

 Cholin je pro tělo nezbytná látka, kterou si neumí zcela samo vytvořit. Musíme jej proto v dostatečném množství přijímat stravou.

Cholin je klíčový pro řadu kroků v metabolismu. Je také součástí buněčných membrán a udržuje jejich strukturu.

Z cholinu v těle vzniká acetylcholin - neurotransmiter ovlivňující paměť, náladu, kontrolu svalových pohybů a další nerovové funkce.

Dále se cholin podílí na regulaci genové exprese, signalizaci mezi buňkami, transportu lipidů, metabolismu a také vývoji mozku.

Zdroje cholinu ve stravě

Cholin si dokáže tělo částečně tvořit v játrech, toto množství ale není dostatečné pro pokrytí jeho potřeb.

Proto je nezbytné pro správnou funkci všech mechanismů pokrýt potřebu jídelníčkem nebo si pomoci suplementací.

Doporučený denní příjem cholinu je 550 mg/den u mužů starších 14 let a 425 mg/den u žen starších 18 let.

Cholin se vyskytuje v řadě běžných surovin, ale hlavním zdrojem je maso, vejce a mléčné produkty. Dále se nachází v brukvovité zelenině, luštěninách, oříšcích a semenách.

Deficit cholinu

Většina lidí dle výzkumu v USA konzumuje menší než doporučené množství cholinu denně. Průzkum z roku 2013-2014 zjistil, že průměrný příjem cholinu je 402 mg u mužů a 278 mg u žen. Ženy mají tedy v jídelníčku podstatně méně cholinu než muži.

Dlouhodobý nedostatek cholinu se může projevit poškozením svalové hmoty, poškozením jater a vznikem nealkoholické steatózy. Tyto projevy jsou ale u zdravých lidí vzácné.

Komu hrozí nedostatek cholinu?

  • Těhotné ženy. Jednou z rizikových skupin jsou těhotné ženy. Asi 90-95 % těhotných žen nedosahuje doporučené denní dávky. Riziko nedostatku se zvyšuje u žen, které nesuplementují folát.
  • Lidé s genetickými problémy. V případě nesprávné funkce genů, které se podílí na metabolismu cholinu a folátu může nastat nedostatečná produkce vlastního cholinu.
  • Vegetariáni a vegani. Hlavním zdrojem cholinu jsou živočišné produkty, proto je třeba jeho adekvátní příjem hlídat hlavně u lidí, které tyto složky omezují.

Zdroje:

  1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/