Glutamin a jeho role v imunitním systému

Glutamin má většina sportovců spojený s efektem na regeneraci a růst svalů. Věděli jste ale, že se glutamin významně podílí na správné funkci imunity a střev?

Glutamin je důležitá aminokyselina, která v těle hraje řadu klíčových úloh - například je nezbytnou složkou pro správnou funkci imunitního systému a skvělým zdrojem energie pro střevní buňky.

Glutamin je v těle přirozeně vytvářen, je také bohatě obsažen v mnoha potravinách. V některých případech je ale vhodné zvážit jeho suplementaci formou doplňku stravy.

Co je to glutamin?

Glutamin je aminokyselina. Aminokyseliny jsou stavební kameny všech bílkovin. A bílkoviny jsou stavební látkou celého těla.

Za normálních okolností si tělo glutamin vytváří, jsou ale i případy, kdy jsou potřeby glutaminu výrazně zvýšeny. Například při zranění nebo onemocnění.

Kde v potravinách nalezneme glutamin?

Glutamin se nachází v široké škále potravin. Největší množství se nachází v živočišných potravinách díky jejich vysokému obsahu bílkovin.

Vejce: 0,6 gramů glutaminu na 100 gramů potraviny
Hovězí: 1,2 gramů glutaminu na 100 gramů potraviny
Mléko: 0,3 gramů glutaminu na 100 gramů potraviny
Tofu: 0,6 gramů glutaminu na 100 gramů potraviny
Kukuřice: 0,4 gramů glutaminu na 100 gramů potraviny

Glutamin a jeho role v imunitním systému

Jedna z důležitých ale opomíjených rolí glutaminu spočívá v jeho podpoře imunitního systému. Je nezbytným zdrojem energie pro imunitní buňky: bílé krvinky a střevní buňky.

Pokud nastane vyšší potřeba glutaminu, než si je tělo schopno samo vytvořit, dochází k nadměrnému odbourávání svaloviny za cílem získat více glutaminu.

Navíc dochází ke snížené funkci imunitního systému z důvodu nedostatku glutaminu v krevním oběhu. Proto bychom v době onemocnění nebo poranění měli konzumovat stravu bohatou na bílkoviny s dostatkem glutaminu a případně tuto látku přímo suplementovat.

Studiie také potvrdili efekt glutaminu na snížení doby hospitalizace a urychlení zotavení po operacích.
Studie na zvířatech poukázaly na lepší imunitní funkci u bakteriální i virové infekce při suplementaci glutaminu.

Glutamin a střevní zdraví

Zdraví střev je základem spokojeného a dlouhého života. Špatná funkce střev může negativně ovlivnit téměř vše v lidském těle.

Střeva jsou také považovány za největší část imunitního systému a jejich dobrý stav je proto klíčový pro správnou funkci imunity.

Glutamin je nezbytným zdrojem energie pro střevní buňky. Díky němu se mohou neustále obnovovat a udržovat střevní sliznici zdravou. Právě tato střevní sliznice pomáhá zabránit přestupu bakterií nebo jiných nežádoucích látek ze střeva do krevního oběhu.

Glutamin a jeho efekt na svalový růst

Glutamin je jedním z hlavních stavebních kamenů svalové bílkoviny. Právě tento fakt vedl vědce k testování suplementace glutaminu na růst svalové hmoty.

V jedné studii bylo porovnáváno 31 lidí, kteří brali glutamin nebo placebo po dobu 6 týdnů silového tréninku.

U obou skupin došlo ke zlepšení svalové síly i objemu, ale nebyl žádný rozdíl mezi placebem a glutaminem.

Další studie také nepoukázaly na přímý vliv glutaminu na růst svalové hmoty nebo její regeneraci. Je patrné, že suplementace glutaminu dokáže snížit bolest svalů po cvičení.

I přesto, že je glutamin považovaný za základ suplementace u sportovců, studie tento efekt nepotvrdily. Nicméně efekt glutaminu na imunitní systém je zřejmý a vyplatí se jej suplementovat z tohoto důvodu.

Jak dávkovat?

Pro podporu zdraví střev a imunitního systému stačí dávkování v množství 5 gramů denně.

Suplementace glutaminu je vhodná zejména u lidí, kteří nejí nebo omezují maso a další živočišné produkty v jídelníčku.

Bezpečnost glutaminu

Studie zkoumaly reakci lidské tělo na dávky v rozmezí od 5 do 45 gramů glutaminu denně. Nebyly popsány žádné závažné nežádoucí účinky.