Honí vás mlsná? 3 tipy jak zkrotit chuť na sladké

Co způsobuje chutě na sladké?

Sugar cravings neboli touha po sladkém, které nejde odolat. Takové chutě jsou běžné jak v dietě tak i u běžného stravování. Potýká se s ní až 90 % populace, nemusíte se tedy bát, že byste v tom byli sami.

Co zvyšuje chutě na sladké?

  • Emoční stres. Denní potýkání se stresovými situacemi zvyšuje riziko chutí na sladké. Ať už je to stres doma či v práci, často se podepíše na složení stravy. Ve stresu má tělo tendenci vybírat sladká a kaloricky bohatá jídla.
  • Špatně složený jídelníček. Strava chudá na bílkoviny, vlákninu a komplexní sacharidy zvyšuje šanci, že vás po jídle bude honit mlsná.
  • Nekvalitní spánek. Kvalita spánku je nejvíce podceňovaný pilíř zdraví i hubnutí. Kvalitní spánek snižuje chutě na sladké a celkově podporuje hubnutí.
  • Nadměrný kalorický deficit. Kalorický deficit je základním předpokladem úspěšného hubnutí. Pokud je ale nastaven špatně, může podporovat chutě na sladké nebo nadměrné odbourávání svalové hmoty.

Jak předcházet chutím na sladké?

Klíčové kroky, které pomáhají krotit chutě na sladké vychází z faktorů, které zvyšují šanci tohoto neduhu.

Nezanedbávejte spánek

Spánek není ztráta času. Pokud to myslíte se zdravím a hubnutím vážně, najděte si alespoň 7 hodin pro kvalitní spánek. Vaše tělo vám poděkuje a sami poznáte, že zvládnete fungovat mnohem efektivněji, když se pořádně vyspíte.

Spánek ale není jen o délce. Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů - modré světlo před spaním, kofein, alkohol nebo stres. V takovém případě i přes to, že spíme dostatečně dlouho nedosáhneme kvalitního spánku.

Pomocník jménem melatonin

Melatonin je hormon, který se přirozeně vyplavuje večer, když zapadne Slunce. Jediným přirozeným zdrojem modrého světla je totiž Slunce. Ale v každé obrazovce nebo zářivce doma si toto světlo nepřirozeně přivádíme i večer, kdy už bychom měli jít spát.

V takovém případě se hladina hormonu melatoninu nezvyšuje jak by měla a trpí kvalita spánku nebo nastává problém s usínáním.

Naštěstí lze tento problém částečně řešit suplementací melatoninu. Například v jedné studii na starší populaci je suplementace melatoninu účinná při nespavosti.

Dostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny jsou nejčastěji skloňovanou živinou. Není divu, její dostatečný příjem je klíčový při hubnutí a také u sportovců.

Jsou základním stavebním kamenem všech buněk a tkání, podílí se na správné regeneraci svalové hmoty a podporují sytost po jídle.

Doporučený příjem bílkovin je individuální. Ovlivňuje jej

  • Množství svalové hmoty
  • Množství tukové hmoty
  • Věk
  • Zdravotní stav
  • Pohybová aktivita
  • Kalorický deficit/kalorický příjem

V dietě je obecně doporučený spíše vyšší příjem bílkovin. Ten pomáhá snižovat chutě, podporuje růst svalové hmoty a dobře zasytí.

Proteinový koktejl je snadná cesta, jak doplnit bílkoviny

Dostatečný příjem bílkovin lze získat z běžné stravy. Pokud ale nemáte čas nebo se vám nechce trávit v kuchyni hromadu času, může být instantní protein skvělou alternativou.

Proteinový prášek obsahuje koncentrovaný zdroj bílkovin, které jsou kvalitní a dobře využitelné.

Stres management

Asi ta nejtěžší část, která pomůže snížit chutě na sladké. Stres management. 

Bude to chtít čas a úsilí, ale v konečném důsledku získáte. Jen musíte první investovat.

Každý má jiné metody ke zvládání stresu - procházky lesem, sportování, meditace, otužování a mnoho dalšího. Zkuste si i vy najít koníčka, který vás baví a při kterém na vše ostatní zapomenete a vyčistíte hlavu.