Jak se zbavit nadměrného zadržování vody v těle?

Příčiny nadměrného zadržování vody:

  • Hormonální změny: Hormonální změny během menstruačního cyklu mohou ovlivňovat hospodaření s vodou. Největší obsah vody je v období menstruace. Zadržování vody může být znatelné také v průběhu těhotenství.
  • Nedostatek fyzické aktivity: Při dlouhodobém sezení či ležení může docházet ke zvýšenému zadržování vody, zejména v oblasti dolních končetin.
  • Onemocnění ledvin: Ledviny jsou hlavním orgánem, který hospodaří s vodou. Při jejich špatné funkci se snižuje vylučování moči, což vede ke zvýšenému obsahu vody v těle.
  • Obezita: Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno se zvýšeným obsahem vody v oblasti břicha, rukou a nohou.
  • Podvýživa: Extrémně nízký příjem stravy, zejména bílkovin může vést k nadměrnému zadržování vody v těle a vzniku otoků.
  • Infekce: Některé infekce podněcují vznik otoků v místě infekce.
  • Léky: Některé léky mohou ovlivňovat hospodaření těla s vodou a vést k zadržování tekutin.

Omezte příjem soli

Sůl se skládá ze sodíku a chloridu. 

Sodík v těle ovlivňuje hospodaření s vodou. Při zvýšeném příjmu a tím pádem zvýšeném obsahu sodíku v těle dochází také k zadržování vody.

Doporučený denní příjem soli je cca 5 gramů - tedy 1 čajová lžička. Pro představu, toto množství naplníte již tím, že si dáte pečivo s tvrdým sýrem či šunkou. Obsah soli v šunce/sýru se pohybuje kolem 3 gramů/100 gramů potraviny a podobně je na tom i pečivo.

Zvyšte příjem hořčíku

Hořčík je jednou z nejčastěji deficitních látek v naší stravě. Hořčík přitom plní řadu důležitých funkcí a je součástí více než 300 různých enzymů.

Výzkum ukazuje, že suplementace hořčíku snižuje symptomy premenstruačního syndromu (PMS), včetně nadýmání a zadržování vody v těle.

Vhodné potravinové zdroje hořčíku jsou oříšky, celozrnné obiloviny, hořká čokoláda, banán nebo listová zelenina. Pokud si chcete být jisti, že máte dostatek hořčíku, nebojte se zvolit kvalitní doplněk stravy.

Při výběru doplňku stravy je důležité sledovat formu, ve které je hořčík obsažen. Vhodný je citrát nebo bisglycinát.

Hlídejte si příjem vitamínu B6

Vitamín B6 je součástí B-complexu, což je skupina ve vodě rozpustných vitamínů.

Podílí se na správném metabolismu živin, na formaci buněk krve a správné funkci nervové soustavy. Mimo výše zmíněné se může vitamín B6 také podílet na regulaci vody v těle.

Většina studií popisuje pozitivní vliv vitamínu B6 zejména u žen s PMS, kdy snižuje zadržování vody.

Kvalitní spánek

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je spolu s vyváženou stravou a pravidelným pohybem pilířem zdravého životního stylu.

Adekvátní spánek podporuje správné hospodaření s vodou a eliminuje její nadměrné zadržování. Během spánku také dochází k ovlivnění funkce ledvin cestou sympatetických nervů.

Doba spánku by se měla pohybovat mezi 7-9 hodinami. Není přitom spánek jako spánek. Důležitá je i jeho kvalita.

Negativně ovlivňuje kvalitu spánku příjem kofeinu před spaním, alkohol, nedostatek fyzické aktivity a v neposlední řadě také modré světlo před usnutím.