Jak zhubnout tuk na břichu?

Je ale třeba zmínit, že obvod pasu má o zdravotní přesah a velký obvod pasu značí zvýšené riziko vzniku některých onemocnění jako cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol a další.

Rizikový je obvod pasu vyšší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů.

Mordovat se sedlehy ve fitku vám nepomůže

Hromada lidí si myslí, že cvičením břicha se redukuje také tuk na břiše. Není to tak. Podkožní tuk se v těle odbourává poměrově ze všech partií. 

Můžete si to představit jako napuštěný bazén, který představuje tuk. Jakmile se začne na jednom místě vypouštět, hladina klesá všude rovnoměrně.

Ani stravou ani cvičením nelze ovlivnit, odkud se bude tuk odbourávat.

Rychlost odbourávání tuku v jednolivých partiích je dáno geneticky. Někdo jako první redukuje hýždě, někdo stehna a někdo břicho.

Pokud chcete břišáky, musíte do kalorického deficitu

Svaly na břiše se dělají v kuchyni nikoliv ve fitku, jak se často říká a je to pravda.

K tomu, aby se na břiše začaly rýsovat svaly je potřeba dosáhnout snížení procenta tělesného tuku.

A jediným účinným nástrojem pro shazování tukové hmoty je kalorický deficit.

Jak se do kalorického deficitu dostat a nehladovět?

1. Dostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny hrají při hubnutí stěžejní roli. Podporují sytost a také chrání svalovou hmotu před degradací.

Jejich dostatečné množství v jídelníčku také udrží chuť na sladké na uzdě.

V praxi to znamená, že v každém jídle, které během dne máte, by měl být kvalitní zdroj bílkoviny. Například:

  • libové maso
  • libová šunka
  • ryby
  • cottage
  • řecký jogurt
  • tvrdý sýr (tučnost do 30 %)
  • tvaroh
  • tofu
  • tempeh

Vhodným pomocníkem může být v tomto případě i instantní protein nebo instatní proteinové kaše. Ty dovolí lehce a chutně dosáhnout vysokého příjmu bílkovin.

2. Vláknina a objem stravy

Další důležitou věcí, která podpoří sytost a zmenší chutě je vláknina a celkově objem stravy.

Je proto ideální zaměřovat se na potraviny, které mají na velký objem nízký obsah energie. Jaké to jsou? Například ovesné vločky, luštěniny, libová masa, ryby, ovoce a zelenina, rýže či těstoviny nebo kuskus. Obecně jsou to potraviny, které nejsou vysoce průmyslově zpracované.

Pokud budete volit celozrnné potraviny, zvýšíte také významně příjem vlákniny, která zpomaluje vyprazdňování žaludku a podporuje sytost.

Pomocníkem může být v tomto případě Psyllium neboli rozpustná vláknina ve formě doplňku stravy. Vhodná dávka je 5 gramů denně.

3. Omezte tekuté kalorie

Tekuté kalorie jsou často důvodem, proč se i přes snahy nedaří redukovat hmotnost. Řada lidí si to totiž ani nemusí uvědomovat, ale během dne můžeme touto formou přijmout neskutečné množství kalorií.

Pijete kávu s mlékem? Pijete alkohol nebo sladké nápoje? Taková sklenička vína může být kaloricky na podobné úrovni jako svačina, ale skoro vůbec vás nezasytí. Ba naopak, alkohol chuť k jídlu ještě podporuje.

Je proto důležité všechny tyto kalorie redukovat a zařazovat jen výjimečně.

4. Nepodceňujte spánek

Na podobné úrovni jako je zdravá strava a pohyb je i spánek. Krátký nebo nekvalitní spánek je spojen se zvýšeným procentem tuku a také zvyšuje chutě na sladké a obecně hlad.

Dopřejte si proto každý den kvalitní spánek trvající alespoň 7-9 hodin. Není to žádná ztráta času ale naprosto nezbytný předpoklad zdravého životního stylu.Pomocníkem pro lepší a kvalitnější spánek může být Melatonin. Melatonin je hormon, který tělu signalizuje čas jít spát.