Mladý ječmen - benefity, dávkování, vedlejší účinky

Často je považován za tzv. super-potravinu. I když já osobně tento pojem nemám příliš rád, protože není nijak definovaný a jako super-potravinu lze označit každou potravinu, která je bohatá na tělu prospěšné látky. 

Co je mladý ječmen?

Mladý ječmen je druh obiloviny. Vyrábí se ze zelených listů ječmene. V posledních letech proběhlo mnoho studií o jeho vlivu na lidské zdraví.

Nejčastěji se prodává ve formě prášku jako doplněk stravy, protože sehnat čerstvý mladý ječmen je obtížné až nereálné. Často se také kombinuje s dalšími rostlinami jako je špenát, chlorella a další zelené potraviny.

Co vše obsahuje?

Mladý ječmen je dobrým zdrojem řady důležitých živin.

Sušený prášek ze zelených listů ječmene obsahuje vlákninu (až 30 %).

Dále obsahuje značné množství vitamínu A, což je vitamín, který se podílí na imunitní funkci, na stavu kůže nebo také udržuje normální funkci zraku.

V zeleném ječmeni se také nachází vitamín C. Jeden z nejznámějších vitamínů. Vitamín C podporuje vstřebatelnost železa, ovlivňuje imunitu a také podporuje hojení ran.

Opomenout nesmíme ani vitamín K, který se v zeleném ječmeni nachází. Ten udržuje normální srážlivost krve, normální stav kostí a srdce.

V neposlední řadě je zelený ječmen zdrojem flavonoidů. To jsou látky s antioxidačním působením, které pomáhají tělu bojovat s oxidačním stresem.

Hladina krevního cukru

Díky vysokému obsahu vlákniny se může zelený ječmen podílet na udržení normální hladiny krevního cukru.

Vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, podporuje sytost a zpomaluje vstřebávání glukózy do krve (1).

Hubnutí

Podobně jako u glykémie, obsah vlákniny v zeleném ječmeni podporuje sytost, a tím může vést ke snížení příjmu energie během dne.

Nižší příjem energie vede ke kalorickému deficitu, který vede k odbourávání tukových zásob - tedy hubnutí.

Například studie na 252 ženách spojila konzumaci vlákniny s redukcí tělesného tuku. Konkrétně každý 1 gram vlákniny navíc vedl k redukci tuku o 0,25 kg za 20 měsíců.

Jiná studie na 345 dospělých lidech zjistila, že lidé s obezitou a nadváhou, kteří konzumují více vlákniny, redukují tuk rychleji a lépe dodržují stravovací plán.

Stav srdce a cév

Podle jedné studie na 36 lidech s diabetem vedlo podávání 15 g mladého ječmene po dobu 4 týdnů ke snížení oxidace LDL cholesterolu. Oxidovaný LDL cholesterol je rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění.

Studie na myších navíc prokázala také snížení celkového cholesterolu spolu s triglyceridy ve srovnání s placebem. 

Mladý ječmen mimo jiné obsahuje také saponarin, GABA a tryptofan, všechny tyto látky byly spojeny s možným vlivem na zánětlivost v těle, hladinu krevního tlaku a stav srdce (1).

Dávkování

Konkrétní dávkování není nijak stanoveno a záleží, za jakým cílem člověk mladý ječmen zařazuje. Optimální startovací dávka může být 5 gramů denně.

Pozor na různé očisty a detoxy. Takhle zelený ječmen nefunguje. Tělo se přirozeně detoxikuje každý den samo a jediné, co k tomu potřebuje, je dostatek kvalitních živin a bílkovin. Hladovění a různé “džusové” očisty k ničemu nevedou.

Mladý ječmen je vhodné zařadit k vyváženému jídelníčku jako doplněk a nepoužívat jej na jiné “kúry”.

Vedlejší účinky

Mladý ječmen je obecně bezpečný pro většinu lidí. Problémem může být kontaminace doplňku stravy např. těžkými kovy. Proto je vhodné volit ověřené značky a výrobce a nevybírat za každou cenu nejlevnější volbu.

Mladý ječmen může také obsahovat hodně vitamínu K a u lidí léčených warfarinem by mohl mít vliv na krevní srážlivost.

Pokud trpíte jakýmkoliv onemocněním, doporučujeme zařazení doplňků stravy konzultovat s lékařem.