Nemůžete usnout? Zkuste tyto tipy pro rychlé usínání.

Spánek není pouhým odpočinkem, je to klíčový proces, během kterého tělo regeneruje, ukládají se myšlenky a zvyšuje se vitalita. Mimo to je spánek nedílnou součástí hubnutí a zdravého životního stylu obecně.

V tomto článku si přiblížíme význam spánku pro naše zdraví, důsledky nedostatku spánku a poskytneme užitečné tipy, jak zlepšit usínání a podpořit kvalitu spánku.

Benefity kvalitního spánku

  • Regenerace těla. Během spánku dochází k celkové regeneraci těla, obnovuje se poškozená svalová hmota po cvičení, regenerují se vazy a šlachy, regeneruje se mozek.
  • Lepší koncentrace a výkonnost. Spánek je nezbytný pro plné soustředění během celého dne. Spánkově deprivovaní lidé mají nižší schopnost udržet pozornost a také horší rozhodovací schopnosti.
  • Hubnutí. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek hraje podstatnou roli během hubnutí. Lidé, kteří spí správně mají menší chuť k jídlu a méně chutí na sladké. To podporuje nižší kalorický příjem a tím pádem také hubnutí.
  • Nálada a emocionální stabilita. Zdravý spánek zlepšuje náladu a učiní vás emočně více stabilní. Během dne vás proto něco jen tak nerozhodí.

Co způsobuje nespavost?

Nespavost nebo problémy s usínáním mohou pramenit z mnoha příčin.

Stres

Nadměrné vystavování stresu během dne a hlava plná myšlenek před usínáním značí velký problém. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy špatný spánek podporuje stres a ten nadále prohlubuje spánkovou deprivaci.

Najděte si hobby

Najděte si koníčka, který vám pomůže se stresem bojovat. Není cílem ho zcela eliminovat, to není ani možné. Je ale klíčové si najít takové aktivity, při kterých hlava vypne a stres částečně opadne. Může to být cvičení, procházky, jóga, čtení či cokoliv jiného.

Ashwagandha může mít vliv na projevy úzkosti a stresu

Ashwagandha je doplněk stravy, který dle studií může mít pozitivní vliv na projevy úzkosti a stresu (1, 2).

Kofein

Kofein je stimulant bohatě obsažený v kávě nebo energetických nápojích. Pravidelný a nadměrný příjem kofeinu narušuje spánkový cyklus a snižuje kvalitu spánku.

Nemáte problém si dát kafé před spaním a hned usnout? To je normální, nicméně kofein před spaním narušuje kvalitu spánku i v takovém případě. Během spánku následně neprobíhají ty správné procesy.

Šálek kávy si dejte naposledy 6 hodin před spaním

Poločas rozpadu kofeinu v těle je dlouhý a kofein je v těle aktivní několi hodin po jeho konzumaci. Pro optimální spánek tedy eliminujte příjem kofeinu alespoň 6 hodin před usínáním.

Modré světlo před spaním

Každá obrazovka ať už na telefonu nebo na televizi vyzařuje modré záření. Modré světlo vyzařují také zářivky a některé žárovky. Přirozeně je modré světlo obsaženo jen ve slunečních paprscích, které tělu signalizují, že je den a nemá spát.

Po západu Slunce už by nemělo být modré světlo přítomno. Tělo na absenci modrého záření reaguje vyplavením melatoninu. Melatonin je hormon spánku, který tělu signalizuje, že je čas jít spát. 

V případě vystavení modrému světlu před spaním se tento hormon nevyplaví nebo se vyplaví v menší koncentraci a to vede k problémům s usínáním.

Melatonin ve formě suplementu může pomoct

Existují produkty s obsahem melatoninu. Tyto produkty mohou dle studií snižovat projevy nespavosti a zlepšovat kvalitu spánku (1, 2).