Proč a kdy užívat Vitamin E

Vitamín E je vitamín rozpustný v tucích. V těle hraje řadu důležitých rolí: má silné antioxidační účinky, které zneškodňují volné radikály a tím chrání buňky před oxidačním stresem, podílí se na správné imunitní funkci a buněčné signalizaci.

Kolik vitamínu E potřebujeme?

Doporučená denní dávka (DDD) vitamínu E se zvyšuje s věkem. Pro dospělé činí 15 mg vitamínu E denně. Nejvyšší potřeba vitamínu E je v těhotenství, kdy DDD činí 19 mg denně.

Zdroje vitamínu E

  • Rostlinné oleje - slunečnicový olej, světlicový olej, kukuřičný olej, sójový olej
  • Rostlinné klíčky
  • Ořechy - arašídy, mandle, lískové ořechy
  • Semena - zejména slunečnicové semena
  • Listová zelenina - špenát, brokolice

Mám dostatek vitamínu E ve stravě?

Většina populace v západních státech trpí nedostatečným příjmem vitamínu E ze stravy. I přesto se ale jeho nedostatek u zdravých lidí nemusí nijak projevit.

Jaké jsou projevy nedostatku vitamínu E?

Závažný nedostatek vitamínu E je v dnešní době vzácný. Vyskytuje se v podstatě jen u různých onemocněních, které zasahují do metabolismu tuků. Například crohnova choroba nebo cystická fibróza.

V takovém případě může vést nedostatek vitamínu E k nervovému a svalovému poškození, ztrátě citlivosti v končetinách, svalové slabosti, špatné kontrole pohybu až k problémům se zrakem.

Zdravotní benefity vitamínu E

Snižuje oxidativní stres

Jak již bylo nakousnuto v úvodu, vitamín E je klíčový pro správnou antioxidační ochranu.

Volné radikály v těle vznikají přirozeně. V určité míře jsou dokonce potřebné. Cílem je udržovat rovnici mezi volnými radikály a antioxidanty vyrovnanou.

Pokud dojde k nadměrné tvorbě volných radikálů (např. stres, kouření, nezdravá strava, málo pohybu) a zároveň je nižší příjem antioxidantů, dochází k převaze volných radikálů, které mohou poškodit buňky a další molekuly a tím se podílet na vzniku onemocnění.

Jaterní zdraví

U lidí s nadváhou či obezitou dochází k nadměrnému ukládání tuku do jater a vzniká tzv. nealkoholická jaterní steatohepatitida (NAFLD).

NAFLD vede k poškození jater a jejich funkce a může vést až k jaterní cirhóze. Při tomto poškození dochází k uvolňování jaterních enzymů do krve.

Suplementace vitamínu E vede ke snížení těchto enzymů.

Zdraví kostí

Nedostatečný příjem vitamínu E je spojen se zvýšeným rizikem zlomenin. Tento efekt je důležitý zejména u seniorů, kdy klesá příjem vitamínu E běžnou stravou a je také zvýšený výskyt osteoporózy.

Zdraví kůže

Vitamín E může zlepšit stav zdraví kůže. 

Kognitivní funkce

Mozková funkce s věkem klesá přirozeně. Podílí se na tom řada faktorů. Vyšší krevní hladiny vitamínu E a jeho suplementace může chránit před tímto kognitivním úpadkem.

Jaké jsou vedlejší účinky vitamínu E?

Běžnou stravou je téměř nemožné se předávkovat. Riziko nadměrného dávkování může být u suplementace.

Vysoké dávky vitamínu E mohou zvýšit riziko krvácení či riziko rakoviny prostaty.

Proto nepřekračujte doporučené denní množství.