Proč přibírám, když jím zdravě

Proč přibíráte na váze, když jíte zdravé potraviny, které nakupujete v obchodech zdravé výživy?

Základním předpokladem udržení vaší tělesné hmotnosti na úrovni, kterou požadujete, je zvolení přiměřených porcí a tím rozložení denního kalorického příjmu do pravidelných dávek. Přiměřenou porcí je myšlena nejen velikost konkrétního jídla, ale i jeho složení a tím kalorická hodnota. Nejen, že tímto nebudete zatěžovat vaše tělo zbytečnými výkyvy glykemického indexu, ale výrazně omezíte i pocity, že musíte sníst nekonečné množství jídla, abyste se zasytili. Platí zvláště pro večerní hodiny.

Každá potravina má na svém obalu výživovou tabulku s informací o kalorické hodnotě, obsahu tuků sacharidů, cukrů a bílkovin. Příjem tuků z potravy bychom si z mnoha zdraví prospěšných důvodů měli obecně držet na nízké úrovní a měli bychom preferovat tzv. zdravé tuky. O rozdělení tuků se v tomto článku rozepisovat nebudu. Další, důležitou složkou potravy jsou bílkoviny. Zde platí, že si tělo neumí skladovat zásoby bílkovin z potravy, je tedy velmi důležité jejich denní příjem rozložit do pravidelných dávek. O množství přijímaných bílkovin jsem již psala v tomto blogu.

Poslední složkou stravy, kterou zde chci zmínit jsou sacharidy. Obecně se totiž traduje několik mýtů. Jedním z nich je, že sacharidy jsou zbytečné, jen se z nich tloustne. Je nezbytné vnímat rozdíl mezi sacharidy a cukry. Na etiketách potravin jsou vždy informace o nich rozděleny do samostatných hodnot. Právě cukrům bychom měli v našem jídelníčku věnovat více pozornosti a snažit se jejich příjem omezit, pokud nepatříme mezi osoby s pravidelnou vysokou tělesnou zátěži. Sacharidy potřebujeme pro běžné denní fungování. Bez jejich příjmu bychom nebyli schopni energií zásobit orgány těla, které vykonávají životně důležité funkce, ani kosterní svalstvo pro běžný pohyb a fungování těla. Proto bychom měli jídla s výraznějším zastoupením sacharidů konzumovat ráno a s přibývajícími hodinami bychom je měli omezovat. Ke snídani nebo dopolední svačině jsou velmi vhodné energetické kaše (rychlé kaše) z různých obilovin.

Osobně doporučuji si vždy řádně prohlédnout etiketu výrobku. Pokud jde skutečně, z mého pohledu, o "zdravý" produkt, doporučuji v takové kaši podíl cukrů 15 - 20 % v závislosti na konkrétní obilovině. Kaše výrazně doslazované cukrem nám možná více chutnají, ale právě cukr, pokud jej nezužitkujeme pro energii, kterou vydáváme, uložíme do našich tělesných tukových zásob. Druhým kritériem může být i cena, kde kaše "napumpovaná levným cukrem" bývá většinou vždy příjemnější pro naši peněženku. Pokud již trváme na doslazované kaši, měli bychom preferovat kaše doslazené spíše palatinózou.

Zvláště zajímavé, z mého pohledu, jsou dnes moderní proteinové kaše. Osobně je preferuji a považuji za velmi zdravý způsob stravování, pokud nejsou doslazovány cukrem. Zvláště mám v oblibě tzv. Low Carb kaše, tedy kaše s nízkým obsahem cukrů. Neplatí to jen o proteinových kaších, ale i o dalších potravinách, se zvýšeným obsahem proteinů, jako jsou proteinové palačinky, proteinové pudingy, ... Já preferuji právě tyto potraviny, ovšem s maximálním množstvím proteinu do 20 g na jednu porci. Jak se říká, všeho moc může škodit. Samozřejmě právě tento druh proteinových potravin vřele doporučuji i do redukčních diet, kde mají své opodstatněné místo.

Myslím, že mnozí z vás mohou v tomto obecně napsaném článku nalézt odpověď, proč jim např. z kaše koupené ve zdravé výživě, přibývají tukové zásoby. Stačí jen sledovat etikety a více se zajímat o obsahu jednotlivých složek naší stravy.