Trápí vás špatné zažívání nebo se snažíte hubnout? Zkuste psyllium.

Rozpustná vs nerozpustná vláknina. Jaký je v nich rozdíl?

Vlákninu můžeme rozdělit na 2 základní složky. Rozpustná vláknina tvoří ve vodě gel, který je následně metabolizován střevním mikrobiomem. Nerozpustná vláknina prochází střevem téměř nezměněna, zvyšuje obsah stolice a podporuje vyprazdňování.

Benefity vlákniny

Rozpustná i nerozpustná vláknina mají své unikátní benefity.

Rozpustná vláknina

Tvoří ve vodě gel, který podporuje trávení řadou různých mechanismů. Podílí se na snížení hladiny cholesterolu v krvi a také snižuje vzestup krevního cukru.

Tyto benefity dohromady snižují riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky. Což se nadále podepisuje na zdraví srdce a cév.

Nerozpustná vláknina

Zvyšuje obsah vody ve stolici, dělá ji měkčí a stolice tak může snáze putovat trávicím traktem. Podporuje také střevní peristaltiku.

Vláknina je nezbytnou potravou pro střevní bakterie, které zodpovídají za správnou funkci imunity, dobré trávení a mnoho dalšího. Střevní mikrobiom je jeden z nejdůležitějších “orgánů”, proto určitě dbejte na dostatek vlákniny ve stravě.

Vláknina pomáhá

  • snížit hmotnost
  • udržovat zdravou hmotnost
  • regulace krevního tlaku
  • snížit hladinu cholesterolu
  • udržet krevní cukr pod kontrolou
  • regulovat pocit hladu
  • snížit riziko rakoviny tlustého střeva
  • snížit riziko rakoviny prsu
  • snížit riziko cukrovky

Psyllium podporuje správné vyprazdňování

Psyllium díky svým vlastnostem pomáhá při zácpě a obecně při problémech se zažíváním. Zařazení psyllia vede ke zvětšení objemu tráveniny, zvýšení obsahu vody ve stolici a tím usnadnění transportu tráveniny.

Již 5 gramů psyllia denně snižuje projevy zácpy a zvyšuje objem stolice. Psyllium také zvyšuje frekvenci stolice.

Vlákninu určitě nepodceňujte. Obohaťte váš jídelníček o potraviny bohaté na vlákninu a v případě potřeby také zařaďte doplněk stravy. Skvělé zdroje vlákniny jsou celozrnné obiloviny jako pečivo či těstoviny, ovoce a zelenina nebo luštěniny. 

Psyllium jako zdroj energie pro střevní mikroflóru

Věděli jste, že střevní mikrobiom je tvořen podobným množství buněk, jako celé lidské tělo?

Střevní mikrobiom se skládá z různých druhů bakterií. Každý člověk má složení odlišné a nelze říct, jaké složení je ideální.

Ve střevech dochází neustále k “boji” mezi “hodnými” a “špatnými” bakteriemi. Pokud dojde například k oslabení těch “hodných” (třeba léčba antibiotiky), dochází k přemnožení těch “špatných” a to může vést ke zdravotním problémům jako oslabená imunitní funkce nebo třeba laktózová intolerance.

Vláknina z psyllia slouží jako zdroj energie a živin pro ty “hodné” bakterie. Tím podporuje jejich množení a potlačení těch “špatných” bakterií.

Psyllium pomáhá i při hubnutí

Ano, zařadit psyllium při redukci tuku je vhodný pomocník, ale ne zázrak. Klíčem je správně nastavený jídelníček s adekvátním kalorickým deficitem. Psyllium je jen pomocník na zvládání hladu.

Psyllium tedy nefunguje jako zázračný spalovač tuku. Jeho efekt je v oblasti regulace hladu.

Díky sníženému pocitu hladu sníte také méně kalorií z běžného jídla a to podpoří kalorický deficit.

Nevíte si rady s hubnutím? Zkuste jídelníček od nutričního terapeuta. Chci jídelníček!