Tyrosine - benefity, dávkování a vedlejší účinky

Co je to tyrosin?

Tyrosin je aminokyselina, kterou si naše tělo samo tvoří z fenylalaninu. 

Přirozeně se vyskytuje v mnoha na bílkoviny bohatých potravinách, zejména v sýru.

Ve velké míře ho najdete také v kuřecím mase, krůtím mase, rybách nebo další potravinách s vysokým obsahem bílkovin.

Tyrosin se v těle podílí na tvorbě mnoha důležitých látek:

  • Dopamin. Dopamin je neurotransmiter, který ovlivňuje centra potěšení v mozku. Mimo to se ale také podílí na správné funkci paměti a motorických dovedností.
  • Adrenalin a noradrenalin. Tyto hormony jsou klíčové pro tzv. bojuj nebo uteč reakci. Dochází k nim při stresu a jejich úkolem je mobilizovat energetické zásoby v těle.
  • Hormony štítné žlázy. Tyto hormony hlídají, aby metabolismus fungoval jak má.
  • Melanin. Jedná se o pigment, který dává kůži či vlasům jejich barvu.

Na trhu jsou také k dispozici suplementy s tyrosinem. Předpokládá se, že jeho suplementace v dostatečné dávce může mít vliv na dopamin, adrenalin a norepinefrin, a tím ovlivnit paměť a reakci těla na stresové situace.

Mentální odolnost ve stresových situacích

Každý z nás se dennodenně setkává se stresujícími faktory. Ať už pramení z práce nebo z jakéhokoliv jiného důvodu. Jednou z takových akutních stresových situací může být také cvičení.

Stres může negativně ovlivnit naše rozhodnutí, paměť, pozornost a nebo naše celkové znalosti. Známe všichni při zkoušení před tabulí, kdy se nám z ničeho nic vykouří z hlavy to, co přece víme a známe.

Jedna studie na hlodavcích sledovala, jak budou tato zvířata reagovat na vnější stresor (v tomto případě chlad). Po vystavení chladu došlo k poklesu hladin neurotransmiterů, což ovlivnilo negativně jejich paměť.

Ovšem suplementace tyrosinu tento pokles zastavila a udržela normální funkci paměti.

Podobné výsledky popsali vědci také na studiích na lidech. Např. v této studii na 22 ženách vedlo podávání tyrosinu ke zlepšení funkcionální paměti během psychicky náročných úkolech. Funkcionální paměť je klíčová pro schopnost koncentrace a následování pokynů.

Výsledky studie jsou v souladu také s další studií, kde byla účastníkům testována jejich kognitivní flexibilita. Ve srovnání s placebo skupinou byla u intervenční skupiny zjištěna lepší kognitivní flexibilita.

Tento efekt nadále podporují také 2 různé přehledy studií, jejichž závěrem je, že tyrosin může odvrátit pokles mentálních funkcí a zlepšit kognici v krátkodobé stresující situaci (1, 2).

Je však třeba podotknout, že všechny výzkumy jsou ve stresových podmínkách. Nelze tedy očekávat, že tyrosin zlepší funkci vašeho mozku v obyčejných situacích.

Dávkování

Studie používají dávkování 100-150 mg/kg tělesné hmotnosti cca 60 minut před potenciálním stresorem (např, cvičení).

Pokud takové dávkování vede k trávicím obtížím, doporučuje se dávku rozdělit na dvě a podávat 60 a 30 minut před stresorem.

Vedlejší účinky

Obecně je tyrosin považován za bezpečnou látku, která je tělu vlastní. Za některých okolnostech je ale třeba dávat pozor.

Jedná se zejména o lidi užívající inhibitory monoamino oxidázy (některá antidepresiva) nebo lidé s problémy se štítnou žlázou.

Suplementace tyrosinu také není vhodná při užívání Levodopy - léku na Parkinsonovu chorobu.

Pokud plánujete tyrosin zařadit, doporučujeme se poradit s lékařem.