Vitamin K2 a jeho zdravotní benefity

O vitamínu K se ve srovnání s jinými moc nemluví a většina lidí o něm ani nikdy neslyšela. V mnoha ohledech však předčí jeho známější kolegy, kterými jsou např. vitamín C nebo vitamín D. Proč by nám tedy Vitamin K neměl být lhostejný a co může způsobit jeho nedostatek? Vše se dozvíte v tomto článku.

Co je vitamín K a jak jej dělíme?

Vitamín K se dříve spojoval pouze s účinky na krevní srážlivost.

V současné době známe 2 hlavní vitamíny K:

  • Vitamín K1 - nachází se především v rostlinné stravě a listové zelenině
  • Vitamín K2 - nachází se především v živočišné stravě a fermentovaných potravinách

Vitamín K můžeme dělit do dalších poddruhů. V článku si vystačíme s výše uvedeným.

Vitamín K1

Vitamín K1 je produkován rostlinami, konkrétně se podílí na fotosyntéze. Dle toho můžeme také odhadovat obsah vitamínu K v dané rostlinně - čím zelenější, tím více vitamínu K1.

Vitamín K1 tvoří až 90 % vitamínu K v západním způsobu stravování. Bohužel, vitamín K1 je pevně navázán na chloroplasty (části rostlinných buněk). Z toho důvodu je pro tělo velmi špatně vstřebatelný.

Vitamín K2

Vitamín K2 je obsažen v živočišných produktech jako maso, vejce či mléčné výrobky. Jeho celkové množství je v těchto surovinách ovšem nízký.

Ve srovnání s K1 je lépe vstřebatelný.

Jakou roli vitamín K hraje?

Vitamín K se stará o aktivaci proteinů, které jsou nezbytné pro správnou krevní srážlivost, metabolismus vápníku a srdečního zdraví.

Jeho účinek na krevní srážlivost nemusíme vysvětlovat. Bez něj bychom mohli jednoduše vykrvácet.

Proč je ale důležitý metabolismus vápníku?

Pokud tělo špatně zachází z vápníkem, může dojít k jeho nadměrnému ukládání do cévních stěn, a tím se zvyšuje riziko aterosklerózy a potažmo kardiovaskulárních onemocnění.

Vitamín K reguluje metabolismus vápníku tím, že podporuje jeho ukládání do kostí (tzv- kalcifikace). Naopak mírní jeho ukládání do cévních stěn a do ledvin.

Ne oba druhy vitamínu K (K1 a K2) se chovají v těle stejně. Vitamín K2 se zdá být účinnější. Ze studií je patrné, že výše popisovaný efekt vitamínu K na metabolismus vápníku byl pozorován jen u vitamínu K2 nikoli K1.

Další zdravotní benefity

Vitamín K má pod svou taktovkou více, než jen krevní srážlivost a metabolismus vápníku.

Prevence kradiovaskulárních onemocnění

Jak bylo již nakousnuto výše, nadměrné ukládání vápníku do cév vede l riziko aterosklerózy. Ateroskleróza je opravdu velké riziko pro vznik srdečních onemocnění.

V jedné studii zkoumali vědci rozdíl mezi lidmi, kteří mají vyšší příjem vitamínu K2 a těmi s nižším příjmem tohoto vitamínu. Z výsledků je patrné, že lidé s vyšším příjmem tohoto vitamínu mají o 52 % nižší riziko vzniku srdečního onemocnění.

Podobné výsledky potvrdila i další studie na celkem 16 057 ženách. Každých 10 mcg vitamínu K2 denně navíc snížilo riziko vzniku kardiovaskulárních chorob o 9 %.

Zajímavé je, že vitamín K1 tento efekt nemá. Přesto, že se jedná o observační studie a není jasně potvrzena kauzalita, je tento efekt očekávaný.

Zdraví kostí a osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází k řídnutí kostí. Ty se následně stávají křehčí a snadno se lámou.

I zde se opět odrážíme o účinek vitamínu K na metabolismus vápníku. Vitamín K2 aktivuje proteiny, které jsou zodpovědné za budování kostní hmoty a udržování jejich stavu.

Studie trvající 3 roky, kdy 244 žen suplementovalo vitamín K2 zjistila, že u žen, které vitamín K2 přijímaly cestou doplňku stravy, významně poklesla ztráta kostní hmoty. Tyto výsledky potvrdila i japonská studie. Z celkem 13 studií na toto téma, pouze 1 studie nedošla k pozitivním závěrům.

Zubní zdraví

V současné době nejsou studie, které by efekt vitamínu K na zubní zdraví přímo testoval.

Vědci ale spekulují o tom, že vitamín K2 může mít pozitivní vliv i na zdraví a sílu zubů. Jejich předpoklad vychází z toho, že zdraví zubů je úzce spojeno i se zdravím kostí. Oba systémy mají mnoho společného.

Jak získat dostatek vitamínu K2?

Většina zdrojů vitamínu K nám poskytuje bohužel jen vitamín K1, jehož efekt není tak výrazný jako u K2.

Vitamín K2 se nachází hlavně v živočišných potravinách nebo v jiných fermentovaných pokrmech.

Dobrým zdrojem mohou být různě fermentované potraviny, např. kysané zelí nebo nattó (fermentované sójové boby).

Pokud není možné zvládnout pokrýt potřeby vitamínu K2 stravou, je ideální zvážit jeho suplementaci. Ideální kombinace je vitamín K2 s vitamínem D, jelikož spolu působí synergicky a podporují se.