Jak na kvasinkovou infekci

Kandidóza = kvasinková infekce. Kvasinky Candida albicans jsou normální součástí střevní mikroflóry.

Spolu s dalšími mikroorganismy pomáhají v závěrečných fázích trávení. Za normálních okolností tvoří asi desetinu střevní flóry, přičemž se vyskytují především v tlustém střevě - tenké střevo je mikroorganismy osídleno minimálně. Kvasinky jsou s ostatními bakteriemi v rovnováze, ta se však může snadno narušit. Antibiotika, hormonální změny, antikoncepce, příliš mnoho cukru v potravě, alkohol či stres, křehkou rovnováhu v našem těle nejednou poškodí a způsobí přemnožení kvasinek. Kvasinky pak osídlují tenké střevo, dostávají se do krve a jsou zanášeny do různých orgánů, což může být pro organismus velmi nebezpečné.

Pozor, kvasinková infekce není jen vaginální infekce.
Mezi běžné projevy přemnožených kvasinek patří: afty, vaginální záněty a výtoky, zápach z úst, plísňová onemocnění kůže nebo nehtů, problémy se zažíváním, nadýmání, dlouhodobá únava, nespavost nebo naopak velká únava, opakované záněty horních cest dýchacích, bolest kloubů. Dále kvasinky mohou způsobovat opakované záněty uší, chronickou rýmu, alergické projevy na kůži, zduření lymfatických uzlin. Mohou se jim připisovat i problémy s hmotností, bolestí svalů, psychické problémy, vypadávání vlasů a migrény. Jeden z nejčastějších příznaků je však neodolatelná chuť na sladké a pečivo.

Candida je nejběžnější příčinou plísňových infekcí u lidí. Candida obvykle neohrožuje život, ale pokud se neléčí, může se šířit a nakonec se dostat do krevního oběhu. Jakmile houba cirkuluje v těle, může ovlivnit životně důležité orgány, jako je mozek a srdce, a způsobit závažnější komplikace včetně smrti. ***** Je proto důležité léčit kandidózu co nejdříve, aby se zabránilo jejímu úniku a způsobení závažnějších komplikací.

Proč jsou kvasinky tak nebezpečné?
Kvasinkovou infekci třeba léčit, neboť představuje pro tělo silnou toxickou látku, jejich metabolické odpady způsobují celou řadu závažných onemocnění. Je běžné, že při boji proti kvasinkám se zdravotní stav může mírně zhoršit, a proto se doporučuje užívat kromě doplňků stravy, které jsou speciálně sestavené na boj proti kvasinkám, i doplňky stravy na podporu jater, např. Ostropestřec mariánský (Ostropestřec).

Kvasinková infekce je často doprovázena nedostatkem vitamínů a živin.
Candida albicans se usazuje ve střevech a vytváří zde povlaky, které znemožňují vstřebávání vitamínů a minerálů. Proto ženy s kvasinkovou infekcí trpí nedostatkem hlavně vitamínu B6, esenciálními mastnými kyselinami a hořčíkem. Právě nedostatek hořčíku a oslabený imunitní systém jsou zodpovědné za příznak vyčerpanosti, jako projev přemnožení kvasinek. Nedostatek vstřebaných minerálů pak může způsobovat další problémy jako např. padání vlasů. Jedna studie naznačuje, že dlouhodobá kandidóza střeva může být dokonce potenciální příčinou syndromu chronické únavy *

Odhaduje se, že 75% všech žen dostane během svého života alespoň jednu vaginální infekci kvasinkami a polovina z nich bude mít alespoň jednu recidivu. Muži mohou dostat také kvasinkovou infekci genitálií, ale je to podstatně méně časté než u žen. Mít malé množství Candidy ve střevě je normální. Pokud se však začne nadměrně produkovat, může to způsobit různé příznaky spojené s střevy. Nefunkčnost střev pak velmi oslabuje imunitní systém. Je méně známo, že střeva se podílejí na tvorbě tzv. hormonů dobré nálady. Střevo patologicky osídlené kvasinkami má vliv na vznik pocitů únavy a depresi.

Jak bojovat proti kvasinkovým infekcím?
Jídlo, které jíte, hraje významnou roli, protože ovlivňuje "dobré" a "špatné" bakterie ve vašem střevě. Rafinované cukry, sacharidy a mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy mohou stimulovat růst Candidy a dalších "špatných" mikroorganismů. ***
Diagnóza kandidózy může být docela komplikovaná (vzhledem na příznaky), proto prevence je nejúčinnější léčba. Samozřejmě po prokázání infekce je nezbytná terapeutická léčba. ***
• Součástí léčby by měla být přísná dieta, při které ze stravy třeba vyloučit cukry v jakékoli podobě. Mezi potraviny, které mají prokazatelné účinky na základě studii patří: česnek, granátové jablko, kurkumin, aloe vera, xylitol, kombucha. ****
 Probiotika jako Lactobacillus coagulans mohou snižovat růst Candidy a chránit před infekcemi
 Black Seed. Už staří Egypťané používali černý kmín pro jeho nespočet prospěšných účinků na zdraví a krásu pokožky.
 Kyselina kaprylová - má více studiemi prokázané protiplísňové účinky proti candida albicans v trávicím traktu. Nachází se např. v kokosovém oleji.
 Oreganový olej - silné antibakterální, protiplísňové a protikvasinkové účinky.
 Berberine - pomáhá zabíjet mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně nebo parazity
 Barberry extrakt, česky Drišťál obecný. Jde o léčivou rostlinu nebo keř. 
 Ostropestřec mariánský (Ostropestřec) - na podporu jater. Při likvidaci kvasinek vznikají metabolické odpady, pro tělo toxické látky.
 Magnesium - Candida albicans znemožňuje vstřebávání tohoto důležitého minerálu, proto je dobré ho doplňovat

Na trhu existují různé doplňky stravy, které se komplexně zaměřují na boj proti CANDINO Albicans, a všechny tyto složky již obsahují (Black Seed, Caprylic acid, oregánový olej, berberine, Barberry extrakt, Magnesium - obsahuje např. Výrobek CandiFlora), takže je velmi pohodlné každý den užít pár kapslí a zaručit si tak komplex na prevenci nebo podporu kandidózy.

https://primar.sme.sk/c/2604974/za-mnozstvo-chorob-mozu-premnozene-kvasinky.html
https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment#section2
http://www.orthomolecular.org/library/jom/1985/pdf/1985-v14n01-p050.pdf
* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7476598
***https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24789109/ 
**** https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment#section8
***** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9204614
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19325476