Jak nám probiotika můžou pomoci

Lidský trávicí trakt obsahuje asi 400 různých bakteriálních druhů, z nichž nejvíce se pochopitelně nachází v tlustém střevě. Tyto "přátelské" bakterie snižují růst škodlivých bakterií a podporují zdravý trávicí systém.
Přemnožení škodlivých bakterií může vést k různým problémům, od neúčinného trávení, průjmu, zácpám a plynatosti až po závažné gastrointestinální poruchy, jakož i syndrom propustného střeva nebo syndrom bakteriálního přerůstání střeva - SIBO (small intestinal bacterial overgrowth). Jde o poruchu nadměrného růstu bakterií v tenkém střevě. Je to klinický syndrom charakterizovaný zvýšeným počtem a abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Tyto stavy vedou ke zhoršení dalších nemocí jako jsou ekzémy, akné, astma apod.

Zdravé bakterie vylučují látky, které potlačují růst patogenů a tím, že zkvasí cukry za vzniku kyseliny mléčné, čímž změní kyselost pH uvnitř střev, což blokuje růst a množení patogenních mikrobů. Takto dosahují probiotika antibakteriální účinek. Pokud je probiotických bakterií uvnitř střev dostatek, mluvíme o normální střevní mikroflóře. Pokud získají převahu patogenní mikroby, vzniká nerovnováha mikroflóry. K této nerovnováze prisieva zejména léčba antibiotiky, léčba kortikoidy, cytostatiky a imunosupresivy, složením stravy, životosprávou, cestováním ...
Na to, abychom odolávali různým infekcím, musíme mít fungující imunitní systém. Kromě toho, že budeme dodržovat pestrou vyváženou stravu, můžeme tělu dopomoci podáváním probiotik zvenčí, aby byl náš imunitní systém lépe připraven na každodenní boj s mikroorganismy, jakými jsou např. Stafilokokus, Salmonella, e-coli, Candida.

Probiotika umíme přirozeně doplňovat z kvašených mléčných výrobků. V současnosti je to problém, protože se mléčné výrobky upravují pasterizací, která sice zabíjí choroboplodné zárodky, ale i zdraví prospěšné probiotické bakterie. Navíc strava mnoha lidí je chudá na vlákninu a vitaminy skupiny B. Na místě je doplňovat stravu vhodnými probiotiky, kvalitní probiotika obsahují např. Bacteria coagullans.

Nejpřirozenějším přístupem k obnovení rovnováhy střevní flóry by mělo být použití přirozeně se vyskytujících mikroorganismů. Vynikajícím a potenciálním druhém mezi Lactobacillus jsou Bacillus coagulans. Tento druh vytváří spóry, které po aktivaci v kyselém prostředí žaludku mohou klíčit a množit se ve střevě, produkují příznivou L (+) formu kyseliny mléčné a účinně brání růstu patogenů.

Při výběru vašich probiotik, byste měli klást důraz i na některé další parametry, jako např .:

    • množství životaschopných laktobacilů, si zachovávají životaschopnost nejen během přípravy ve farmaceutických lékových formách ale i během skladování před konzumací
    • zda laktobacily nebo probiotika dokáží přežít horní část zažívacího traktu a bezpečně doputovat až do střeva
    • zda se dokáží usadit v zažívacím traktu a produkovat dostatek kyseliny mléčné a jiných antagonistických látek, které inhibují růst patogenních bakterií
    • zda kapsle obsahuje výživu pro mikroby ve formě rozpustné vlákniny (inulin)
    • zda je nutné vaše probiotika uchovávat v chladničce
    • na závěr bezpečnost produktu

Kdy užívat probiotika?
Dlouhodobým užíváním probiotik můžeme stimulovat imunitní systém. Doplňování probiotik má význam i při všech onemocněních, při kterých se dá očekávat poškození střevní mikroflóry - zánětlivé střevní onemocnění (Crohnova choroba), průjmová onemocnění infekčního a neinfekčního původu, léčba antibiotiky a období po užívání antibiotik, dlouhodobá léčba kortikoidy, cytostatiky, imunosupresivy. Probiotika se doporučují i ​​při kožních problémech jako ekzém a akné, dále astma, respirační a potravinové alergie. Při laktózové intoleranci, kdy pacient trpí průjmy a křečemi břicha, je také velmi vhodné suplementovat probiotika.
Zde se seznam prospěšnosti probiotik zdaleka neskončil. Podle posledních výzkumů, přemnožení patogenních mikrobů, může mít vliv dokonce na mozek a deprese, ADHD, zda vznik autoimunitních onemocnění (celiakie).

Jaké jiné přírodní doplňky mohou být alternativou případně doplňkem k probiotikům?
Kromě probiotik, jsou i další přírodní alternativy, jak napomoci rovnováze naší střevní flóry. Z přírodních doplňků stravy můžete sáhnout po černém kmínu, extraktu z tribulus terrestris, berberries nebo oreganový oleji.
Výborným přírodním doplňkem stravy je právě Berberine, který je známý svými antimikrobiálními účinky. Berberine doporučuje, jako doplněk pestré stravy i světově uznávaná americká lékařka, Amy Myers, M.D., známá svou knihou Autoimunitní řešení. Berberine se již stovky let používá v tradiční čínské medicíně k léčbě mnoha onemocnění, v posledních letech začíná být známý i u nás. Mnohé vědecké studie * potvrzují, že berberin pomáhá zabíjet mikroorganismy, jako bakterie, viry, plísně či parazity. Používá se také jako podpora při infekčním průjmu. Berberine snižuje propustnost střeva, udržuje a revitalizuje střevní bariéru a léčí zánětlivá onemocnění žaludečně-trávicího traktu.**

zdroje
*
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21660679
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12422513
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16379555
**
Fasano A., Leaky gut and autoimumune diseases.
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0104554
Amy Myers M.D., autoimunitního Řešení.
https://www.researchgate.net/publication/321073940_Probiotic_Prebiotic_and_Brain_Development