Podle čeho si vybrat kaši a na co si dát pozor?

Existuje řada instantních kaší, které jsou hotové během pár minut a dodají tělu vše potřebné. Nemusíte zůstat jen u běžné ovesné kaše, vyzkoušejte pohankovou nebo rýžovou a nebudete litovat. Podle čeho takové kaše vybírat a na co si dát pozor?

Podle čeho kaši vybírat?

Regály jsou plné různých instantních kaší. Všechny mají krásné obaly, avšak ne každá se svou kvalitou rovná druhé. Některé obsahují zbytečně velké množství cukru, jiné zase málo vlákniny nebo nezdravé ztužené tuky.

Důležité je pečlivé čtení složení. Vždy vybíráme kaše, které obsahují minimální množství cukrů a dostatečné množství vlákniny. Na prvním místě ve složení by měla dominovat obilovina a následně zdroj bílkoviny. Může to být mléčná, syrovátková nebo třeba vaječná bílkovina. Vyjímkou může být "Rychlá kaše", kterou si chceme dát jako jídlo před tréninkem - v tomto případě nemusíme dodržet pravidlo bílkovin a vlákniny. V drtivě většině však kaše konzumujeme hlavně jako snídani, které by měly obsahovat dostatečné množství živin. 

Které kaše nekupovat?

  • s obsahem ztužené nebo poloztužené tuky. (Tyto tuky mohou zvyšovat hladiny „špatného“ cholesterolu LDL.)
  • s obsahem "přidaného rafinovaného cukru". (Přírodní sladidla, jako čekankový sirup, inulin nebo erythritol, jsou vždy vhodnou variantou)

Co je přidaný cukr?

Jedná se o cukr, který je do produktu přidán dodatečně pro zvýraznění chuti, zlepšení barvy, objemu nebo změně konzistence). Ne vždy je přidaný cukr špatný, ale je důležité hlídat, jakého původu je a jakou roli v produktu hraje. Cukr, který se vyskytuje na předních místech složení je většinou známkou nižší kvality produktu. Čím kratší složení, tím je většinou produkt kvalitnější.

Druh obiloviny

Výběr vhodné obiloviny je velmi důležitý. Většina jich obsahuje dostatek vlákniny i komplexních sacharidů. Díky tomu mají nízký glykemický index a energie se z nich uvolňuje pomaleji. Zasytí nás tedy na delší dobu a zároveň pomáhá krotit chutě na sladké v pozdních hodinách dne.

Jak zvolit vhodnou obilovinu?

Ovesné, rýžové a pohankové kaše jsou ideální jako základ zdravé kaše. Obsahují dostatek vlákniny a zasytí nás na delší dobu. Jsou zejména vhodné jako zdravá snídaně.

Kukuřice nebo dětské krupice obsahují méně vlákniny a sacharidy z nich se vstřebávají rychleji. Jsou vhodnější před sportovním výkonem.

Důležitá je i bílkovina

Hned po kvalitních sacharidech je důležitý dostatek kvalitních bílkovin. Pokud zvolíme instantní kaši, která není obohacená proteinem, musíme bílkovinu doplnit sami. K tomu dobře poslouží vejce, řecký jogurt nebo tvaroh. Pokud zvolíme pouze mléko, taková kaše neposkytne tělu dostatek bílkovin a budeme mít dříve hlad.

  • Do instantních kaší se nejčastěji přidává syrovátkový protein, který je velmi dobře stravitelný.
  • Pokud trpíte intolerancí laktózy nebo alergií na bílkovinu kravského mléka, sáhněte spíše po kaši, která je obohacena vaječnou nebo rostlinnou bílkovinou.
  • V případě, že preferujete rostlinné varianty, tak se vyhněte sojovému proteinu, který většinou značí nižší kvalitu produktu. Například dýňový, hrachový, konopný protein jsou skvělými variantami pro plant-based diety.

Kaše vhodné i pro bezlepkovou dietu

Při výběru kaše pro celiaky musíme hlídat, zda není ve složení obilovina s obsahem lepku. Vhodné jsou tedy varianty pohankové, rýžové nebo kukuřičné kaše. Pokud je to uvedeno přímo na obale, může být vhodná i kaše ovesná. Ovesná kaše od GreenFood používá bezlepkové ovesné vločky, takže je vhodná i pro celiaky.

Benefitem může být čekanková vláknina a erythritol

Čekanková vláknina nebo pod jiným názvem inulin je druh rozpustné vlákniny. Inulin je přirozenou součástí některých rostlin a v dnešní době se s oblibou přidává do různých výrobků jako náhrada cukru, díky jeho sladké chuti.

Erythritol je vyráběn fermentací glukózy = 100%-ní přírodní sladidlo. Má glykemický index 0, proto neovlivňuje hladinu cukru v krvi. Jeho obsah ve stravě může být spojen s řadou zdravotních účinků jako podpora správné funkce trávicího traktu.

Jejich hlavní účinky v trávicím traktu jsou prebiotické působení. Jednoduše vysvětleno – jsou zdrojem potravy pro střevní bakterie. Střevní bakterie žijí v určité rovnováze. V rovnováze mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi. A právě inulin a erythritol pomáhají tuto rovnováhu udržovat ve správném poměru.