V čem je tajemství chrómu

Stopový prvek chróm je přirozenou součástí desítek enzymatických dějů v našem těle podobně jako selen nebo železo. Bere na sebe podobu tzv. glukózového tolerančního faktoru GTF, který ve spolupráci s inzulínem ze slinivky reguluje hladinu krevního cukru. Informace o jejím prudkém kolísání, způsobení velkými rozdíly mezi nejedením (např. když vynecháme snídani) a najedením (např. když si hlady na ulici koupíme párek v rohlíku nebo hamburger) se přenášejí nervovými cestami do mozku, kde jsou vnímány jednou jako neodolatelný hlad nebo chuť na cosi sladkého (hladina krevního cukru je nízká), podruhé naopak jako pocit nasycení (hladina krevního cukru je vysoká).

Američtí neurologové studovali odezvu na sladké, vyvolanou přidáním umělého sladidla (aspartamu) do nízkokalorického jídla. Jedno centrum v mozku sice registrovalo sladkou chuť, jiné očekávalo zvýšení hladiny krevního cukru, které se ovšem nedostavilo. Aspartam totiž nemá s cukrem nic společného, jenom sladivost, která je výrazně vyšší. Toto druhé, „neuspokojené“ mozkové centrum však začalo vysílat signály, vyjadřující obrovskou touhu po cukru. Vznikla nepravá potřeba cukru, probuzená pocitem sladkosti v ústech. Abychom se jí ubránili, potřebujeme obrovsky pevnou vůli. 

Přesto můžeme svůj souboj s chutěmi úspěšně dobojovat a zvítězit v něm, i když máme průměrně pevnou vůli, a to zcela přirozenou cestou. Chróm nám totiž pomůže udržet si hladinu krevního cukru pod kontrolou. Není to žádný prostředek na zhubnutí, ale přirozený nástroj k vyrovnání biologické nerovnováhy vyvolávající neodůvodněný hlad a chuť na něco sladkého, které bývají nejčastějšími příčinami nadváhy.

Když omezíme příjem energie a stravy, abychom zhubli a mohli si zase obléci oblíbené šaty nebo plavky, sníží se tím obvykle také přísun důležitých vitaminů a minerálů včetně chrómu. Také strava průměrného člověka je na chróm chudá, pokud přímo nevyhledává bohaté potravinové zdroje chrómu (ústřice, obilné klíčky, pivovarské kvasnice aj.). Ve většině potravin dochází při jejich zpracování k 90–100% ztrátám chrómu (odtučněné mléko, bílá rýže, škrob, bílá mouka). Zbytky chrómu vytěkají při vaření. A tento nedostatek chrómu bývá kamenem úrazu, protože právě chróm zodpovídá za vyrovnanou hladinu krevního cukru. Jestliže však v těle chybí, začínáme brzy cítit únavu, cítíme se hladoví a podráždění. Opravdu velmi hladoví. Tento stav ještě prohlubují tak běžné problémy všedního dne jako pracovní přetížení, stres a rodinné starosti.

Dalším příznivým účinkem chrómu je to, že vám pomůže dostat se ven z bludného kruhu, který známe pod nechvalným označením jo-jo efekt. Jakmile zpozorujete první známky hubnutí, začnete se s chrómem i lépe cítit, protože nejste frustrovaní z hladu a stereotypu diety. Protože hlad tolik nepociťujete, nejste unavení a otrávení hladověním, ale naopak se cítíte aktivněji. Zjistíte, že už není takovým problémem najít si 2x týdně trochu času na cvičení nebo si aspoň ráno o chvíli přivstat a zacvičit si aerobik podle kazety.