Vitamin C a jeho benefity, dávkování a vedlejší účinky

Vitamín C je esenciální vitamín. To znamená, že naše tělo si jej nedokáže vytvořit a jsme odkázání na jeho příjem ve stravě.

Vitamín C hraje v těle řadu klíčových rolí, podporuje funkci imunity, regeneraci a hojení úrazů, zlepšuje vstřebávání železa a chrání buňky před volnými radikály.

Jeho zdroje jsou především ovoce a zelenina. V některých případech je vhodné zvolit jeho suplementaci. 

Doporučená minimální denní dávka vitamínu C

Minimální doporučené množství vitamínu C, které bychom měli za den sníst, se odvíjí od více faktorů. Pro běžnou dospělou populaci je dostatečné 90 mg/denně.

Potřeby stoupají především u aktivních kuřáků (+35 mg/den) a kojících žen (120 mg/den).

Hrozí vám nedostatek vitamínu C?

  • Aktivní i pasivní kuřáci - Studie opakovaně ukazují, že je u kuřáků nižší hladina vitamínu C v krvi ve srovnání s nekuřáky. Příčinou je zvýšená potřeba antioxidační funkce vitamínu C.
  • Nekvalitní strava - Lidé, kteří se stravují stroze a nemají velkou rozmanitost se vystavují riziku nedostatku vitamínu C.
  • Chronické onemocnění střev - Některá onemocnění mohou snižovat vstřebávání vitamínu C ve střevě. Tím mohou zvyšovat riziko nedostatku i přes bohatý obsah vitamínu C v jídelníčku.

Nejlepší zdroje vitamínu C v potravinách

Vitamín C je obsažen v širokém spektru ovoce a zeleniny. 

Co obsahuje nejvíce vitamínu C?

  • Červená paprika
  • Rybíz
  • Pomeranče, citróny
  • Jahody
  • Brambory
  • Brokolice

Minimální doporučená dávka vitamínu C většinou nelze pokrýt stravou. Denně bychom měli sníst mít alespoň 500 g ovoce a zeleniny. Jako vynikající přírodní alternativou je užívání přírodních zdrojů vitamínu C, jako např. vitamín C z Aceroly.

Jaké jsou benefity suplementace vitamínu C v doplňcích stravy?

Může snížit riziko vzniku chronických onemocnění

Vitamín C je silný antioxidant a může tak posilovat přirozenou ochranu těla před volnými radikály.

Volné radikály nemusí být nutně vždy zlé. Důležitá je správná rovnováha mezi antioxidanty a radikály. Pokud se váhy nahnou více na stranu volných radikálů, může docházet k poškození buněk a jejich špatné funkci. To může vést ke vzniku chronických onemocnění.

Může pomáhat na vysoký tlak

Až ⅓ lidí trpí vysokým tlakem. Vysoký tlak představuje zvýšené riziko vzniku infarktu či mrtvice - nejčastější příčiny úmrtí ve vyspělých zemích.
Ve studiích vedla suplementace vitamínu C ke snížení systolického krevního tlaku o 3,8 mmHg. Diastolický tlak snížil vitamín C o 1,5 mmHg. Tento efekt byl popsán na zdravé populaci.

U lidí, kteří již vysoký tlak mají, vede suplementace vitamínu C ke snížení systolického tlaku až o 4,9 mmHg.

Může snížit hladinu kyseliny močové v krvi

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi vede ke vzniku dny. Dna je kloubní onemocnění, kdy dochází k ukládání krystalků kyseliny močové do kloubů.

Z některých studií je patrné, že vyšší příjem vitamínu C snižuje hladinu kyseliny močové.

Snižuje riziko nedostatku železa

Železo je minerální látka zodpovědná za transport kyslíku krví.  Železo je také látka, která je velmi často deficitní. V riziku jsou zejména mladé ženy, vegetariáni a vegani.

Vitamín C, pokud je podáván zároveň s potravou bohatou na železo, zvyšuje jeho absorpci až o 67 %. Suplementace vitamínu C je proto vhodná zároveň se zdroji železa.

Podporuje správnou funkci imunity

Jeden z hlavních důvodů, proč lidé sahají po vitamínu C je podpora imunity.

I když je vitamín C nezbytný pro správné fungování naší obranyschopnosti, v tomto ohledu je vitamín C přeceňovaný. Suplementace vitamínu C nesnižuje riziko nachlazení nebo vznik jiného virového onemocnění.

Vitamín C v průběhu onemocnění ale může snížit dobu trvání a mírnit některé symptomy.

Může mít vitamín C nežádoucí účinky?

Vedlejší účinky může mít naprosto jakýkoli doplněk stravy. Vždy záleží na podaném množství.

Nadměrný příjem vitamínu C může způsobit průjem, nevolnost nebo žaludeční křeče. Z toho důvodu by dospělá osoba neměla překročit příjem 2 g vitamínu C denně.