Blog

B Komplex - jak poznám jeho nedostatek?
B-komplex se skládá z osmi vitamínů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě a jsou nezbytné pro správnou funkci těla, tvorbu červených krvinek, příjem energie z potravin nebo vývoj plodu během těhotenství.

Vitamin K2 a jeho zdravotní benefity
O vitamínu K se ve srovnání s jinými moc nemluví a většina lidí o něm ani nikdy neslyšela. V mnoha ohledech však předčí jeho známější kolegy, kterými jsou např. vitamín C nebo vitamín D.

Kolagen - zázrak nebo marketing?
Stále přemýšlíte, co to vlastně kolagen je a jestli má jeho suplementace význam? Je opravdu některý z kolagenů "zázračný", jak někteří tvrdí? Za 5 minut čtení se dozvíte to nejdůležitější.

Hořčík - opravdu pomáhá proti křečím?
V jakých potravinách hořčík najdeme? Skvělé zdroje hořčíku jsou slunečnicové semínka, chia semínka, špenát, mandle, arašídy, kešu, fazole či ovesné vločky.

Kurkuma a curcumin - pomůže mi se záněty?
Curcumin je hlavní bioaktivní složkou kurkumy. Často se využívá kvůli jeho protizánětlivým a antioxidačním účinkům. Vhodný je také u lidí s chronickou bolestí a depresí.

Výživa a správná funkce imunity - jak spolu souvisí?
Sychravé počasí s sebou nese také zvýšený výskyt chřipek a jiných virových onemocnění. Lidé často hledají speciální potraviny a suplementy, které je mají před nemocí chránit. Jsou potraviny opravdu tím nejdůležitějším faktorem?

Vitamin C a jeho benefity, dávkování a vedlejší účinky
Jaké jsou benefity suplementace? Kolik bychom měli vitamínu C přijmout? Hrozí vedlejší účinky předávkováním? To vše si můžete přečíst v tomto článku.

Střevní mikrobiom a imunita - co mají společného?
Věděli jste, že až 80 % buněk imunitního systému sídlí ve vašich střevech? Není proto divu, že pozornost čím dál více soustředí právě na střevní zdraví jako cesty k podpoření funkce imunity.

Selen - proč je pro náš organismus tak důležitý?
Je pro nás selen opravdu důležitý? Dokáže si ho tělo vytvořit samo nebo je odkázané na dostatečný příjem stravou? Jak selen ovlivňuje naše tělo a co může jeho nedostatek způsobit jsem vám rozepsali v tomto článku.

Zinek a jeho účinky
Zinek je esenciální minerál, který hraje v těle řadu důležitých rolí. Je součástí řady enzymů a proteinů a zajišťuje tak jejich správné fungování. Mezi skvělé zdroje zinku patří maso, vejce, luštěniny nebo ústřice.

Na co si dát pozor jako VEGAN a jaké suplementy používat?
Je rostlinná strava právě ta nejzdravější pro tělo? Chybí tělu něco po vyřazení živočišných produktů a jak je to vlastně s vejci a mlékem, o kterých se říká spoustu nepřesných a zavádějících informací? To vše se můžete dočíst v tomto článku, který je věnován rostlinné stravě, benefitům i nedostatkům, které by měl každý na pouze rostlinné stravě znát.

Podle čeho si vybrat kaši a na co si dát pozor?
Existuje řada instantních kaší, které jsou hotové během pár minut a dodají tělu vše potřebné. Nemusíte zůstat jen u běžné ovesné kaše, vyzkoušejte pohankovou nebo rýžovou a nebudete litovat. Podle čeho takové kaše vybírat a na co si dát pozor?

4 jednoduché kroky pro kvalitnější a zdravější spánek
Tak schválně, jak dlouho jste dnes spali? Bylo to alespoň 7 hodin? Ideální doba spánku je sice individuální, každý by měl ale dosáhnout alespoň na 7-9 hodin za noc.

Colostrum jako podpora funkce imunitního systému?
Kolostrum neboli mlezivo je první mléko, které produkují matky savců první dny po porodu. Kolostrum je nutričně bohaté a obsahuje řadu cenných látek jako bílkoviny laktoferin nebo imunoglobuliny, které se podílí na podpoře imunitního systému.

Probiotika
Probiotika jsou živé organismy, které pozitivně ovlivňují složení našeho střevního mikrobiomu. Jejich zdrojem mohou být zakysané mléčné výrobky nebo jiné fermentované potraviny nebo je můžeme získat cestou suplementů.

Quercetin
Quercetin je jeden z nejlépe prostudovaných bioflavonoidů. To jsou látky s řadou pozitivních účinků na lidské zdraví. U quercetinu se jedná o antioxidační, protizánětlivé či hypoalergenní účinky. Quercetin je jeden z nejvíce rozšířených antioxidantů ve stravě a hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům, které se podílí na vzniku chronických onemocnění.

Vitamin D3 a jeho účinky
Vitamín D je v současné době jeden z nejdoporučovanějších doplňků stravy. Není divu, má celou řadu pozitivních účinků a naše populace ho má obecně málo. Vitamin D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích.

Jak na kvasinkovou infekci
Spolu s dalšími mikroorganismy pomáhají v závěrečných fázích trávení. Za normálních okolností tvoří asi desetinu střevní flóry, přičemž se vyskytují především v tlustém střevě - tenké střevo je mikroorganismy osídleno minimálně. Kvasinky jsou s ostatními bakteriemi v rovnováze, ta se však může snadno narušit. Antibiotika, hormonální změny, antikoncepce, příliš mnoho cukru v potravě, alkohol či stres, křehkou rovnováhu v našem těle nejednou poškodí a způsobí přemnožení kvasinek. Kvasinky pak osídlují tenké střevo, dostávají se do krve a jsou zanášeny do různých orgánů, což může být pro organismus velmi nebezpečné.

Berberin a jeho účinky na organismus
Berberin je sloučenina získávána z různých druhů rostlin. Berberin patří mezi nejúčinnější přírodní doplňky stravy. Má velmi mnoho blahodárných účinků na naše zdraví a dokáže ovlivňovat pochody probíhající v lidském těle přímo na molekulární úrovni. Berberin například snižuje glykémii (cukr v krvi), pomáhá při hubnutí a zlepšuje zdraví srdce. Blahodárné účinky Berberinu na lidské zdraví jsou potvrzeny i mnohými odbornými studiemi.

Jak nám probiotika můžou pomoci
Nejpřirozenějším přístupem k obnovení rovnováhy střevní flóry by mělo být použití přirozeně se vyskytujících mikroorganismů. Vynikajícím a potenciálním druhém mezi Lactobacillus jsou Bacillus coagulans. Tento druh vytváří spóry, které po aktivaci v kyselém prostředí žaludku mohou klíčit a množit se ve střevě, produkují příznivou L (+) formu kyseliny mléčné a účinně brání růstu patogenů.

Black seeds a jeho účinky na organismus
Black seed nebo Černý kmín je rostlina, kterou lidé používají k výrobě léků již více než 3300 let. Lahvička oleje z černého kmínu byla dokonce nalezena iv hrobce krále Tuthanchamóna - pro použití v posmrtném životě. Není žádným překvapením, že olej z černého kmínu byl také používán v ajurvédské a čínské tradiční medicíně po tisíce let právě pro nespočetný seznam účinků, označovaný také jako "lék na všechny věci".

Nattokináza a jeho blahodárné účinky
Nattokináza je enzym extrahovaný a čištěný z japonského jídla zvaného Nattã. Nattã má prokazatelné blahodárné účinky s více než tisíciletou tradicí. Nattã se vyrábí fermentací přidáním bakterie Bacillus nattã, která také produkuje tento enzym, do vařených sójových bobů. Zatímco jiné sójové potraviny obsahují enzymy, Natta je jen přírodní přípravek, který obsahuje specifický nattokinázový enzym.

Proč používáme kapsle z HPMC?
HPMC tobolky (kapsle) jsou čistě rostlinného původu, takže jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Jejich základ tvoří Hydroxypropylmethyl celulóza (odtud zkratka HPMC). Používáme zásadně čiré, tedy bez obsahu barviv. Kromě toho, že jsou čistě přírodní, jsou hlavně bez lepku, škrobu a jiných konzervantů, což ocení hlavně alergici, celiatici a lidé citliví na konzervační látky.
Do budoucna chceme poskytnout větší komfort zákazníkům při polykání kapslí, proto jsme se rozhodli, že některé výrobky budeme již v roce 2020 vyrábět do objemově menších kapslí.

Proč přibírám, když jím zdravě
Základním předpokladem udržení vaší tělesné hmotnosti na úrovni, kterou požadujete, je zvolení přiměřených porcí a tím rozložení denního kalorického příjmu do pravidelných dávek. Přiměřenou porcí je myšlena nejen velikost konkrétního jídla, ale i jeho složení a tím kalorická hodnota. Nejen, že tímto nebudete zatěžovat vaše tělo zbytečnými výkyvy glykemického indexu, ale výrazně omezíte i pocity, že musíte sníst nekonečné množství jídla, abyste se zasytili. Platí zvláště pro večerní hodiny.

Tryptophan
Tryptofan je jednou z osmi esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vytvořit samo a je nezbytné přijímat jej z potravy. S pomocí tryptofanu tělo vyrábí neurohormon melatonin, mnoho druhů enzymů, vitaminy B. Trpíte výkyvy nálady, postihují vás úzkostné stavy, trpíte psychickým a nervovým napětím? Pak je vhodné začít s užíváním L-tryptophanu. Potlačuje rozvoj stresových reakcí a pomáhá překonat abstinenční příznaky související s ukončením užívání návykových látek

Serrapeptase
V Japonsku se s názvem Danzen registruje jako oficiální léčivo aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. Protizánětlivá aktivita Serrapeptázy je asi 500 x vyšší než aktivita ostatních proteolytických enzymů. Tělo si umí během svého života vyrobit jen určité množství enzymů. Větší část enzymů se spotřebuje do 30-ti let, do tohoto věku je tělo plné energie a vitální, poškozené tkáně se hojí rychleji, regenerace je rychlejší. Po tomto věku si tělo šetří vlastními enzymy, čímž se sníží schopnost reparace tkáně. Riziko zánětů v těle a začíná zvyšovat.

Greens
Superpotraviny, které pozitivně ovlivňují fungování těla a zvyšují jeho obranyschopnost.

Ginko Biloba
Ginkgo biloba obsahuje látky, které kladně působí na lepší prokrvení mozku a ochranu mozkových buněk. Lepším zásobením mozku kyslíkem pomáhá paměťovým buňkám. Dalším benefitem těchto látek je lepší zásobování buněk cukrem a kyslíkem. Tímto pomáhá zvýšit energetický potenciál, čímž může pomoci potlačovat stres a jím vyvolané deprese. Brání nadměrnému srážení krevních destiček. Díky těmto benefitům je Ginkgo biloba vyhledávána velkou částí populace. Samozřejmě má i antioxidační funkci díky flavonoidům, které rostlina rovněž obsahuje.

Fytosteroly
Strukturálně se podobají cholesterolu. Využití pozitivních vlastností fytosterolů vede k výrobě funkčních prodůktů s přidanými fytosteroly a tyto výrobky jsou cíleně určeny pro konzumenty, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu. Důležitým zdrojem rostlinných sterolů jsou řepkový, kukuřičný, slunečnicový a sójový olej. Fytosteroly si tělo neumí samo tvořit a je odkázáno na získávání fytosterolů potravou.

Proč jsou EFA nezbytné?
EFA jsou esenciální (nezbytné) mastné kyseliny. Přestože jsou zdraví prospěšné, tělo si je neumí samo vyrobit, podobně jako esenciální aminokyseliny, železo nebo vitamíny. Je řeč o dvou nenasycených mastných kyselinách – linolové a alfalinolenové. Z linolové kyseliny si tělo vytváří kyselinu gamalinolenovou, kyselinu arachidonovou a celou skupinu nenasycených mastných kyselin se dvěma dvojnými vazbami mezi uhlíkovými atomy, které říkáme omega-6. Z alfa-linolenové kyseliny si tvoří nenasycení mastné kyseliny omega-3 tj. kyselinu eikosapentenovou (EPA) a dokosahexenovou (DHA).

Carnitin, arginine, maca
Arginin je vyhledáván zejména pro syntézu oxidu dusnatého (NO) a s tím spojenou lepšímu rozšíření cév, díky kterému dojde k zvýšení krevního průtoku. Maca pro dostatek vitality, síly a sexuální potence. Karnitin je vyhledávaný zejména při redukčních dietách, ale i ve chvílích únavy a psychického vyčerpání.

Carnitine a chrom
Velmi zajímavá kombinace minerálu a oblíbeného spalovače pro účinnější spalování tuků.

Zinek chelát
Bisglicinát zinečnatý je chelátová forma hořčíku s 80% využitelností pro tělo bez nežádoucích vedlejších účinků. Pro srovnání oxid zinečnatý je pro tělo využitelný pouze ze 4 %. Bisglycinát zinečnatý se skládá ze dvojmocných iontů zinku vázaného na dvě molekuly glycinu. Výhodou minerálů v chelátové vazbě je, že jsou elektricky neutrální a lépe se dostávají, v nezměněné podobě, na místo určení v organismu.

Tyrosin
Moderní doplněk pro fyzicky a psychicky zatěžované jedince. Napomáhá udržovat koncentraci při fyzickém výkonu a současně zlepšuje jeho efektivitu. Celkově zvyšuje „psychickou energii“ pro mentální funkce.

B-Complex Lalmin®
Přírodní materiál, kvasinka, je krmena těmito vitamíny. Tím dochází k obohacování kvasnice danými vitamíny. V této podobě jsou pro lidské tělo lépe využitelné. B-Komplex Lalmin® obsahuje unikátní směs vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 ve veganské kapsli. Každá kapsle pokrývá doporučenou denní dávku vitamínů B.

V čem je tajemství chrómu
Stopový prvek chróm je přirozenou součástí desítek enzymatických dějů v našem těle podobně jako selen nebo železo. Bere na sebe podobu tzv. glukózového tolerančního faktoru GTF, který ve spolupráci s inzulínem ze slinivky reguluje hladinu krevního cukru. Informace o jejím prudkém kolísání, způsobení velkými rozdíly mezi nejedením (např. když vynecháme snídani) a najedením (např. když si hlady na ulici koupíme párek v rohlíku nebo hamburger) se přenášejí nervovými cestami do mozku, kde jsou vnímány jednou jako neodolatelný hlad nebo chuť na cosi sladkého (hladina krevního cukru je nízká), podruhé naopak jako pocit nasycení (hladina krevního cukru je vysoká).

Proteiny nejen pro sportovce
Proteinová strava je vydatným zdrojem aminokyselin, enzymů, hormonů a dalších důležitých sloučenin, které jsou nezbytné pro správný průběh funkcí lidského těla. Proteiny jsou nejen klíčem ke svalovému růstu, ale současně podporují obranyschopnost organizmu a činnost červených krvinek.