Beta-carotene a jeho benefity

Beta-karoten spadá do široké škály červených, oranžových a žlutých pigmentů s názvem karotenoidy.

Beta-karoten a další karotenoidy se v těle chovají jako provitamín A. To znamená, že stravou přijatý beta-karoten se přemění na vitamín A, který je nezbytný pro správnou funkci řady metabolických procesů - udržuje zdravé oči, kůži a podporuje imunitní funkce.

Skvělé zdroje beta-karotenu jsou především ovoce a zelenina, celozrnné pečivo nebo je možné jeho přísun zajistit doplňkem stravy.

Mimo to, že je v těle přeměněn na důležitý vitamín A, má beta-karoten silné antioxidační účinky, které tělu pomáhají vychytávat volné radikály. Volné radikály jsou látky, které v organismu vznikají přirozeně, jejich nadměrné množství se ale podílí na rozvoji některých chronických onemocnění.

Potravinové zdroje beta-karotenu

Největší koncentrace beta-karotenu je především v oranžové, červené a žluté zelenině nebo ovoci.

Asi nejznámějším zdrojem beta-karotenu je mrkev. Je ale důležité vědět, že pro tělo je mnohem lépe využitelnější beta-karoten z tepelně upravené mrkve ve srovnání se syrovou.

Beta-karoten je látkou rozpustnou v tucích. Proto je důležité zdroje beta-karotenu konzumovat dohromady s tuky - například olivový olej, ořechy nebo třeba tučné ryby.

Další potraviny bohaté na beta-karoten:

  • batáty
  • meruňky
  • paprika
  • máslová dýně
  • hokkaido
  • listová zelenina
  • brokolice
  • hrášek

Benefity beta-karotenu

Beta-karoten plní v organismu 2 základní funkce -

  • prekurzorem vitamínu A
  • důležité antioxidační účinky.

Antioxidanty jsou látky, které v těle redukují volné radikály. Tyto látky vznikají přirozeně, ale faktory jako nadměrný stres, špatná výživa či nezdravé prostředí vedou k nadměrné tvorbě volných radikálů

Toto zvýšené množství volných radikálů následně poškozuje buňky a vede ke zvýšenému riziku některých onemocnění.

Kognitivní funkce

Kognitivní funkce jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, jejich centra jsou uložena v různých částech mozku. Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly.

S věkem dochází k přirozenému poklesu těchto funkcí, člověk začíná zapomínat, má problém řešit úkoly či rozhodovat se.

Přehledový článek z roku 2018 zkoumal celkem 8 různých studií, které se zaměřily na efekt antioxidantů, včetně beta-karotenu, na lidské zdraví.

Závěrem bylo zjištění, že suplementace beta-karotenu vedla k mírnému zlepšení kognitivních funkcí a paměti. Tento výsledek byl pouze u lidí s dlouhodobou suplementací (v průměru 18 let).

Zdravá kůže

Beta-karoten podporuje dobrý stav kůže a pokožky. Opět hlavně z důvodu antioxidačního působení.

Beta-karoten může zvýšit schopnost obrany kůže před UV zářením, a tím podporuje mladý vzhled a zdraví kůže.

Zdravé plíce

Vitamín A (ten si tělo vytváří i z beta-karotenu) podporuje normální funkci plic.

Lidé, kteří mají v jídelníčku dostatečné množství potravin s vysokým obsahem beta-karotenu, podléhají nižšímu riziku vzniku některých druhů chorob.

Zdravé oči

Dieta bohatá na beta-karoteny podporuje zdravý stav očí a působí protektivně proti onemocněním jako makulární degenerace - stav vedoucí ke ztrátě zraku.

Studie také ukazují, že vysoká krevní hladina karotenoidů snižuje riziko vzniku makulární degenerace až o 35 %.

Kolik beta-karotenu máme přijímat?

Pro většinu lidí nepředstavuje nedostatek beta-karotenu riziko, pokud je jejich strava dostatečně pestrá s bohatým zastoupením zeleniny a ovoce.

Jelikož beta-karoten není vitamín jako takový, není ani stanovena jeho doporučená denní dávka (DDD).

Jeho nadměrná konzumace je bezpečná a nepředstavuje riziko, proto se není třeba bát předávkování. Zde ale nemluvíme o suplementaci, ale čistě o přirozených zdrojích z potravin.

Vedlejší účinky beta-karotenu

  • Beta-karoten není spojen s významným rizikem ani při denní dávce 20-30 mg.
  • Dlouhodobá konzumace potravin bohatých na beta-karoten není spojena s žádnou toxicitou.
  • Dlouhodobá extrémně vysoká konzumace beta-karotenu může vést k tzv. karotenodermii - to je stav, kdy dochází k ukládání nadměrného množství beta-karotenu do kůže a ta se stává oranžová.