Chlorella - benefity, dávkovanie a vedľajšie účinky

Co je chlorella?

Řasa původem pochází z Asie, kde se cení kvůli vysokému obsahu bílkovin a mikroživin. Obsahuje řada bioaktivních látek, vitamínů, minerálů a nebo chlorofylu. 

Existuje více než 30 různých druhů chlorelly, ale nejčastěji se setkáte s Chlorella vulgaris a Chlorella pyroneidosa.

Chlorella v přirozené formě obsahuje velmi tvrdou buněčnou stěnu, kterou neumí náš trávicí trakt štěpit. Proto se musí používat ve formě suplementu k dosažení benefitů (1).

Bohatý zdroj živin

Chlorella představuje opravdu nutričně nabitou potravinu, proto bývá také označována za super-potravinu.

Bílkoviny - chlorella obsahuje 50-60 % bílkovin. Bílkoviny v této řase jsou kompletní a obsahují všechny esenciální aminokyseliny.

Vitamín B12 - vitamín B12 se podílí například na tvorbě červených krvinek a správné funkci nervové soustavy. Jeho deficit může vést k anémii. Zvýšené riziko nedostatku vit. B12 mají vegani a senioři.

Železo a vitamín C - Chlorella obsahuje značné množství železa a vitamínu C. Vitamín C podporuje vstřebávání železa v trávicím traktu, a tím zlepšuje využitelnost železa.

Antioxidanty - mimo vitamínu C, který je významný antioxidant, obsahuje chlorella řadu dalších. Antioxidanty jsou látky, které v těle pomáhají s udržením rovnováhy mezi oxidačními a antioxidačními procesy.

Další vitamíny a minerální látky - dále chlorella obsahuje menší množství hořčíku, zinku, mědi, draslíku, vápníku nebo kyseliny listové.

Vláknina - ve větším dávkování může být chlorella dobrým zdrojem vlákniny. Vláknina přispívá k normální hladině cholesterolu a glukózy v krvi.

Může vázat těžké kovy

Některé studie na zvířatech zjistily, že chlorella dokáže v těle vázat těžké kovy a pomáhat tak s jejich vylučováním z těla (1, 2).

Mezi těžké kovy patří některé látky, které jsou sice v malých dávkách pro tělo důležité (železo, měď), ale při nadměrném příjmu mohou mít negativní dopad. Dále se sem řadí prvky, které tělo vůbec nepotřebuje a jsou škodlivé v jakémkoliv množství, např. kadmium nebo rtuť.

Otravy těžkými kovy jsou vzácné, ale denně můžeme být vystaveni těžkým kovům např. v znečištěném ovzduší.

Imunitní systém

Správná funkce imunitního systému pomáhá odolávat vnějším patogenům a brání tak před vznikem infekcí.

Pro optimální funkci imunity je klíčový vyvážený jídelníček s bohatým zastoupením bílkovin a vlákniny. Dále pravidelná sportovní aktivita a odpočinek. Bez těchto faktorů vám žádný doplněk stravy imunitu “nespraví”.

V jedné malé studii ale vedlo podávání chlorelly ke zvýšení ukazatelů imunitní funkce.

Více studií je potřeba pro potvrzení tohoto benefitu.

Cholesterol

Vysoká hladina LDL cholesterolu se podílí na zvýšeném riziku kardiovaskulárních onemocnění. Právě tyto onemocnění jako jsou infarkt a mozkové příhody patří mezi primární příčiny předčasného úmrtí.

Některé studie potvrdily pozitivní vliv chlorelly na hladinu cholesterolu v krvi (1, 2).

Konkrétně se zkoumalo podávání 5-10 gramů chlorelly denně u lidí s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu.

Antioxidant

Díky vysokému obsahu antioxidačních látek se chlorella v těle chová jako antioxidant. 

Antioxidanty pomáhají neutralizovat tzv. volné radikály, které se v těle mohou nadměrně tvořit při chronickém stresu, kouření, pití alkoholu.

Chronicky zvýšená koncentrace volných radikálů se může podílet na vzniku chronických onemocnění.

Studie na kuřacích zjistila, že příjem chlorelly zvyšuje koncentraci antioxidantů u těchto lidí (1).

Dávkování

Konkrétní optimální dávkování není u chlorelly stanoveno. Ve studiích se běžně využívá dávkování 6-10 g denně. 

V případě suplementů se řiďte pokyny k dávkování na obale.

Vedlejší účinky

Obecně je chlorella a její užívání bezpečné. Jsou však zaznamenány případy, kdy byly produkty kontaminované např. těžkými kovy. Proto vybírejte vždy kvalitní a ověřené výrobce.

Může se však dostavit břišní dyskomfort, nevolnost nebo bolest břicha.

Některé produkty mohou být kontaminovány, proto je důležité volit osvědčené značky.

Ideální je zařazení chlorelly konzultovat s lékařem.