Phytosteroly - benefity, vedľajšie účinky a dávkovanie

Co jsou fytosteroly?

Fytosteroly jsou rostlinné steroly, které svou chemickou strukturou velmi připomínají cholesterol. Díky tomu také ovlivňují jeho vstřebávání ve střevě.

Nejčastěji se vyskytují ve formě campesterolu, beta-sitesterolu a stigmasterolu. Přirozeně jsou obsaženy v potravinách jako ořechy, semena nebo také rostlinných olejích. 

Výrobci jej s oblibou přidávají do rostlinných margarínů z důvodu vlivu fytosterolů na cholesterol.

Dle schváleného zdravotního tvrzení snižují rostlinné steroly hladinu cholesterolu v krvi. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 1,5-2,4 g rostlinných sterolů denně.

Zdroje v potravinách

  • Ořechy: pistácie, mandle, kešu, arašídy nebo lískové ořechy
  • Semena: dyňová semínka, slunečnicov´semínka
  • Ovoce: ananas, pomeranče, bobulové ovoce nebo jablka
  • Zelenina: artičoky, brokolice, batáty, celer, květák, chřest
  • Luštěniny: cizrna, čočka, sója
  • Oleje: olivový olej, arganový olej, řepkový olej

Částečně i z tohoto důvodu máme značné množství studií, které poukazují na možný pozitivní vliv vegetariánské stravy na hladiny cholesterolu v těle.

Podobně to platí také u Paleo stravování (lovci a sběrači), kteří mají ve svém jídelníčku mnoho ořechů a semen, dosahují denní dávky fytosterolů až 5x větší než v klasické západní dietě (1).

Potenciální benefity

Hladina cholesterolu

Primární důvod konzumace fytosterolů je jejich vliv na hladinu cholesterolu. Díky jejich podobné struktuře jakou má cholesterol snižují jeho absorpci. Místo cholesterolu dochází ke vstřebávání fytosterolů. To může snížit absorpci cholesterolu až o 50 % (1).

Například dle přehledu studií z roku 2017 může konzumace 2 g fytosterolů denně snížit hladinu LDL cholesterolu o 8-10 %. Ve studii použila suplementaci pomocí doplňku stravy.

Fytosteroly mohou také působit synergicky se statiny (léky na cholesterol) (1).

Vedlejší účinky

Suplementace fytosterolů nepředstavuje jen benefity, ale mohou se vyskytnou také nežádoucí účinky.

Vznik plátů

Dle některých studií mohou fytosteroly v cévách podporovat tvorbu plátů, které se nadále mohou podílet na vzniku aterosklerózy (1).

To se týká především lidí s genetickým onemocněním zvaným sitosterolemie. Ta způsobuje nadměrnou absorpci fytosterolů ze stravy do krve.

Výzkum této oblasti je stále nejasný. Jsou studie, které nezjistily žádný negativní vliv ani u lidí ani u zvířat, při suplementaci fytosterolů. Dokonce popsaly možný vliv na krevní tok a roztažnost cév (1, 2).

Riziko kardiovaskulárních problémů

Přesto, že fytosteroly mohou snižovat hladinu rizikového LDL cholesterolu, studie na toto téma poskytují protichůdné výsledky.

Například pár studií zjistilo, že vysoká hladina fytosterolů v krvi může vést k vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění (1, 2).

Dávkování

Dle zdravotního tvrzení je pro dosažení pozitivního vlivu na cholesterol potřebná dávka 1,5-2,4 g sterolů denně. 

Zařazení doplňku stravy s obsahem fytosterolů doporučujeme konzultovat s lékařem.