Quercetin

Quercetin je jeden z nejlépe prostudovaných bioflavonoidů. To jsou látky s řadou pozitivních účinků na lidské zdraví. U quercetinu se jedná o antioxidační, protizánětlivé či hypoalergenní účinky.

Quercetin je jeden z nejvíce rozšířených antioxidantů ve stravě a hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům, které se podílí na vzniku chronických onemocnění.

Co je quercetin?

Quercetin je pigment, který patří do skupiny flavonoidů a vyskytuje se především v zelenině a ovoci. Řadí se mezi antioxidanty, jejichž pozitivní vliv na zdraví je všem dobře známý. Působí preventivně proti oxidačnímu poškození, může snížit krevní tlak a působit anti-aterogenně.

Mezi dobré zdroje quercetinu patří:

  • Jablko
  • Cibule
  • Rajčata
  • Bobulovité ovoce
  • Červené víno
  • Černý čaj

S čím quercetin pomůže?

Díky jeho antioxidačním účinkům může vést konzumace nebo suplementace quercetinu k široké škále benefitů.

Nádorová onemocnění

Právě antioxidační účinek quercetinu může tělo chránit před vypuknutím nádorového bujení, a tím snížit riziko vzniku rakoviny.

Ze studií na zvířatech je taktéž patrné, že podávání quercetinu vedlo k potlačení růstu některých nádorových buněk – např. v prostatě, játrech, žlučníku, tlustém střevě či plicích.

Přesto, že studie na zvířatech jsou slibné, v současné době je třeba provést více studií na lidech k potvrzení těchto účinků jako adjuvantní léčba rakoviny.

Krevní tlak

Vysoký krevní tlak je v populaci velmi rozšířený a hraje klíčovou roli ve vzniku aterosklerózy a jiných onemocnění kardiovaskulárního systému. Právě tyto onemocnění jsou nejčastější příčinou předčasného úmrtí v České republice i v dalších západních zemích.

Výzkum naznačuje, že se podávání quercetinu může podílet na snížení krevního tlaku.

Studie na myších vedly k výsledku, že pravidelná suplementace quercetinu po dobu 5 týdnů snížila jejich systolický krevní tlak až o 18 %.

Přehled 9 klinických studií z roku 2016 zkoumal efekt podávání quercetinu na krevní tlak u 580 lidí. Minimální dávka, která vede ke snížení krevního tlaku je 500 mg quercetinu denně a vede k průměrnému snížení systolického krevního tlaku o 5,8 mm Hg

Alergie

Úleva od alergií je dána protizánětlivými vlastnostmi quercetinu.

Studie na myších ukázaly, že jeho podávání snižuje zánětlivou odpověď a potlačuje anafylaktickou reakci na expozici alergenu. 

Působí protizánětlivě

Nadměrné množství volných radikálů může vést k poškození našich buněk. A nejen to. Mohou se také podílet na aktivaci genů, které zvyšují zánětlivou odpověď organismu.

Zánět je nezbytná součást obranné funkce těla. Pomáhá například bojovat s infekcí. Pokud je ale zánět dlouhodobý a chronický, může vést k negativnímu vlivu na naše zdraví.

Ze studií je známo, že podávání 500 mg quercetinu denně vedlo u žen s revmatoidní artritidou (chronické autoimunitní onemocnění) k potlačení bolesti po ránu i p cvičení a ke snížení ztuhlosti kloubů.

Jeho suplementace také vedla ke snížení zánětlivých ukazatelů v těle – např. TNFα.

Doplňky stravy obsahující quercetin

Pokud ve stravě nemáme dostatek této látky nebo pokud chceme dosáhnout dostatečně vysoké dávky, je třeba sáhnout po doplňku stravy.

Minimální denní dávka by měla dosáhnout 500 mg. Horní hranice se pohybuje kolem 1000 mg i více.

Quercetin se poměrně špatně vstřebává. Je proto ideální jej kombinovat např. s vitamínem C nebo některými trávícím enzymy