Selén – prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?

Selen je esenciální stopový prvek, který se přirozeně vyskytuje v řadě potravin nebo je dostupný formou doplňku stravy.

Naše tělo si selen nedokáže vytvářet samo, je proto odkázané na jeho dostatečný příjem stravou. Selen je přitom součástí tzv. selenoproteinů, které v těle zodpovídají za správnou funkci štítné žlázy, syntézy DNA, imunitního systému a podporují plodnost.

Obsah selenu v potravinách značně závisí na jeho množství v půdě, kde byla daná rostlina vypěstována. Mezi nejbohatší zdroje selenu řadíme para ořechy mořské plody. Pokud chceme mít v jídelníčku dostatek selenu, neměli bychom opomíjet ani maso nebo mléčné produkty. Některé cereálie mohou být tímto prvkem fortifikovány a považovány za jeho dobrý zdroj.

Zdravotní benefity selenu

Selen byl součástí nespočtu studií, které prokázaly jeho důležitou funkci v lidském organismu. Jedná se o stopový prvek, který může zásadně ovlivnit lidský organismus. Některé z jeho potvrzených benefitů jsme sepsali níže.

Chová se jako antioxidant

Antioxidanty jsou látky, které pomáhají buňkám bojovat s volnými radikály. Volné radikály jsou běžnou součástí zdravého organismu. Problém však nastává, pokud dochází k jejich nadměrné tvorbě a následnému poškození buněk.

Za vyšší tvorbu volných radikálů může například kouření, alkohol nebo nadměrný stres. Tyto faktory následně zvyšují koncentraci volných radikálů a dochází k poruše funkce buněk.

Antioxidanty jako selen (nebo i jiné - beta-karoten, vitamín C) pomáhají udržovat koncentraci volných radikálů pod kontrolou a tím udržují buňky v dobré kondici.

Kardiovaskulární zdraví

Podpora srdečně-cévního zdraví se odvíjí od antioxidační kapacity selenu. Již zmíněné selenoproteiny pomáhají bránit oxidaci lipidů a snížit riziko vzniku aterosklerózy.

Některé studie poukazují na to, že lidé s nižším příjmem selenu ze stravy mají vyšší riziko vzniku onemocněních srdce.

Kognitivní funkce

I zde opět hraje roli antioxidační funkce selenu. Tato schopnost může zpomalit věkem způsobené snížení funkce mozku a tím například chránit před rozvojem Alzheimerovy choroby.

Funkce štítné žlázy

Selen je nezbytný pro správnou tvorbu hormonů štítné žlázy.

Studie poukazují na fakt, že udržování optimální krevní hladiny selenu může bránit v rozvoji onemocnění štítné žlázy, zejména u žen.

Jak se může nedostatek selenu projevit?

  • Únava
  • Neplodnost u mužů
  • Ztráta vlasů
  • Oslabený imunitní systém
  • Svalová slabost
  • Deprese a agresivní chování

Kolik selenu denně přijímat?

Denní doporučená dávka závisí na věku. Pro běžnou dospělou populaci činí 55 mcg/den. Jeho potřeba se zvyšuje během těhotenství (60 mcg/den) a v průvěhu kojení (70 mcg/den).

Jak vybírat doplněk stravy s obsahem selenu?

Selen existuje ve 2 formách: organické a anorganické. Tělo dokáže vstřebat obě formy, studie však ukazují, že organická forma se vstřebává rychleji a lépe.

Řada doplňků obsahuje anorganické formy selenu z důvodu mnohem nižší ceny. Avšak dle Evropského úřadu pro bezpečnost potraviny (EFSA) je organická forma selenu bezpečnější než anorganická.

Vhodnou volbou jsou produkty, které využívají technologii s kvasinkami - Lalmin. Kvasinka selen metabolizuje a vzniká organická forma selenu, která je pro suplementaci mnohem vhodnější.

Proč Selen Lalmin®?

Lalmin® jsou kvasnice s organicky vázaným Selenem. Přírodní materiál "kvasinka" je navázán Selenem. Tím dochází k obohacování kvasnice o Selen a pro lidské tělo tak vzniká lépe využitelná organická forma tohoto minerálu.