Výživa a správna funkcia imunity - ako spolu súvisia?

Mezi nejpopulárnější určitě patří vitamín C, vitamín D3, zinek, pomeranče, kuřecí vývar nebo čaj s medem.

Náš imunitní systém je ale komplexní a neexistuje jedna potravina, která by ho nastartovala. Přesto, že je strava jedním z klíčových faktorů, není zdaleka jediným.

Jak se tedy správně starat o naši imunitu? A mají některé suplementy význam? Na to se podíváme v článku.

Co to vlastně imunita je?

Během našeho života jsme dennodenně v kontaktu s potenciálně nebezpečnými viry či bakteriemi všech druhů. Náš imunitní systém funguje jako síť různých vláken a vrstev. A každá část imunity má svou funkci. Cílem je v první řadě zabránit cizorodému mikrobu prostup do těla.

Tuto funkci plní především kůže a sliznice. Pokud je ale sliznice nebo kůže z nějakého důvodu poškozená, mikroby mohou prostupovat do krevního řečiště a může dojít k jejich množení a až ke vzniku infekce.

Z toho důvodu jsou zde další vrstvy imunitního systému, které mají za úkol tyto “zlé” bakterie či viry vyhledávat a ničit.

Imunitní systém je nesmírně komplexní a neexistuje žádná zázračná potravina ani doplněk stravy, který by nám zaručil, že nikdy neonemocníme. Péče o imunitu musí být dlouhodobá a je nezbytné se zaměři na eliminaci podnětů, které imunitu oslabují a naopak zařadit co nejvíce věcí, které imunitu posilují.

Jaké faktory snižují funkci imunity?

  • Věk: Věk je faktor, který nijak neovlivníme. Ale bohužel s vyšším věkem dochází k horší funkci orgánů zodpovědných za správnou funkci imunitního systému. Jedná se například o brzlík nebo kostní dřeň. Problémem je také u většiny seniorů nekvalitní výživa, která rizika vzniku infekce prohlubuje.
  • Enviromentální toxiny: V prostředí se vyskytuje řada nežádoucích látek. Lidé do sebe tyto látky často dostávají sami a dobrovolně. Jedná se především o kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Obě tyto činnosti oslabují funkci imunity.
  • Nadměrná hmotnost/obezita: Obezita je spojena s chronickým zánětem, který v těle probíhá. Tuková tkáň produkuje látky, které mohou následně snižovat funkci imunitního systému.
  • Nekvalitní strava: Špatná a nevyvážená strava může škodit imunitnímu systému z více stran.
    1. to může být malnutrice - tedy stav, kdy tělu chybí nějaká živina nebo živiny. Může to být energie, bílkoviny, některé vitamíny či minerální látky. Tělo následně nemá energii ani potřebné nástroje na boj s infekcí.
    2. Nadměrný příjem nekvalitní potravin. Především se jedná o vysoce průmyslově zpracované potraviny a polotovary či fastfoody. Taková dieta následně může vést k obezitě a opět snížit obranyschopnost.
  • Chronický stres: Dnes je ve stresu téměř každý. Ať už je to v práci nebo doma. Bohužel i když se to snáze řekne než provede, eliminace stresu je zásadní pro náš zdravý imunitní systém.
  • Dostatek kvalitního spánku: Spánek je stále hrozně podceňovaná komodita. Dopřát si dostatek spánku není lenost, je to nezbytná součást zdravého životního stylu. Proto se nebojte si ho dopřát dostatek.

Existuje dieta pro podporu imunitní funkce? 

Vyvážená strava s dostatečným zastoupením všech důležitých živin a vitamínů či minerálních látek je naprosto nezbytná pro správnou funkci všech buněk. I těch imunitních.

Není zde však jasný návod ani neexistuje konkrétní potravina nebo potraviny, které imunitu “naboostují”.

Hlavní je dbát na to, aby bylo ve stravě obsaženo vše, co imunita ke své funkci potřebuje. Jedná se především o vitamín C, vitamín D, zinek, selen, železo a bílkoviny. Tyto látky se nachází v řadě rostlinných i živočišných surovinách.

Jídelníček, který bude postaven na základech polotovarů, s minimálním zařazením ovoce či zeleniny a kvalitních bílkovin naší imunitě určitě neprospěje.

Suplementy pro podporu imunity

Jak už bylo zmíněno mnohokrát. Není žádný zázračný doplněk, který by nastartoval imunitu. Pokud ale nemám vyváženou stravu, mohu tělu alespoň trošku pomoci suplementy.

Vitamín C

Vitamín C je všude propagován jako první volba při prevenci i léčbě nachlazení či chřipky. Určitě doporučujeme užívat spíše přírodní vitamín C z Aceroly, jeho využitelnost tělem je mnohonásobně vyšší, než z kyseliny askorbové.

Dává to smysl. Vitamín C se v těle podílí na tvorbě imunitních buněk a podporuje jejich správnou funkci.

Vitamín C opravdu může pomoct, ale začít ho brát až je nám zle, je pozdě.

  • Lidé, kteří suplementují vitamín C pravidelně mohou očekávat kratší průběh nachlazení. Tento efekt je silnější u dětí. Navíc také dochází k lehčímu průběhu onemocnění.
  • Vyšší efekt vitamínu C je vidět u sportovců. Atleti, kteří berou vitamín C mají až o polovinu nižší pravděpodobnost, že “něco chytí”, než sportovci, kteří vitamín C nesuplementují.

Vitamín D

Určitě bychom neměli zapomínat ani na vitamín D. Vitamín D je jedním z nejčastěji deficitních vitamínů u celé populace. Až polovina lidí trpí jeho nedostatkem.

Riziko je zejména v zimních měsících, kdy Slunce není tolik silné a jeho vznik v kůži se tak snižuje.

Suplementace vitamínu D může snížit riziko vzniku onemocnění a ulehčit jeho průběh.

Při výběru doplňku stravy s obsahem vitamínu D bychom měli vždy sáhnout po tzv. vitamínu D3. Tato forma je lépe vstřebatelná a tělo jej využije efektivněji než vitamín D2. Zákazník má rovněž možnost volby mezi veganským vitamínem D3 a vitamínem D3 živočišného původu.

Zinek

Zinek se v těle podílí na celé řadě klíčových rolí mezi které patří také imunita.

Zinek je efektivní i pokud jsme již nemocní. Vysoké dávky zinku do 24 hodin od prvních symptomů mohou zkrátit dobu trvání nachlazení až o 4 dny.

Při výběru zinku vybírejte takový, který je ve formě zinek bis-glycinát. Je nejlépe vstřebatelný a nevyhazujete tak peníze.