Blog

B Komplex - ako spoznám jeho nedostatok?
B-komplex sa skladá z ôsmich vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode a sú nevyhnutné pre správnu funkciu tela, tvorbu červených krviniek, príjem energie z potravín alebo vývoj plodu počas tehotenstva.

Vitamín K2 a jeho zdravotné benefity
O vitamíne K sa v porovnaní s inými veľmi nehovorí a väčšina ľudí o ňom ani nikdy nepočula. V mnohých ohľadoch však predbehne jeho známejších kolegov, ktorými sú napr. vitamín C alebo vitamín D.

Kolagén - zázrak alebo marketing?
Stále premýšľate, čo to vlastne kolagén je a či má jeho suplementácia význam? Je naozaj niektorý z kolagénov „zázračný“, ako niektorí tvrdia? Za 5 minút čítania sa dozviete to najdôležitejšie.

Horčík – naozaj pomáha proti kŕčom?
V akých potravinách horčík nájdeme? Skvelé zdroje horčíka sú slnečnicové semienka, chia semienka, špenát, mandle, arašidy, kešu, fazuľa či ovsené vločky.

Kurkuma a curcumin - pomôže mi so zápalmi?
Curcumin je hlavnou bioaktívnou zložkou kurkumy. Často sa využíva kvôli jeho protizápalovým a antioxidačným účinkom. Vhodný je aj u ľudí s chronickou bolesťou a depresiou.

Výživa a správna funkcia imunity - ako spolu súvisia?
Sychravé počasie so sebou nesie aj zvýšený výskyt chrípok a iných vírusových ochorení. Ľudia často hľadajú špeciálne potraviny a suplementy, ktoré ich majú pred chorobou chrániť. Sú potraviny naozaj tým najdôležitejším faktorom?

Vitamín C a jeho benefity, dávkovanie a vedľajšie účinky
Aké sú benefity suplementácie? Koľko by sme mali vitamínu C prijať? Hrozia vedľajšie účinky predávkovaním? To všetko si môžete prečítať v tomto článku.

Črevný mikróbiom a imunita - čo majú spoločné?
Vedeli ste, že až 80% buniek imunitného systému sídli vo vašich črevách? Niet preto divu, že pozornosť čoraz viac sústreďuje práve na črevné zdravie ako cesty na podporenie funkcie imunity.

Selén – prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?
Je pre nás selén naozaj dôležitý? Dokáže si ho telo vytvoriť samo alebo je odkázané na dostatočný príjem stravou? Ako selén ovplyvňuje naše telo a čo môže jeho nedostatok spôsobiť som vám rozpísali v tomto článku.

Zinok a jeho účinky
Zinok je esenciálny minerál, ktorý hrá v tele množstvo dôležitých rolí. Je súčasťou radu enzýmov a proteínov a zaisťuje tak ich správne fungovanie. Medzi skvelé zdroje zinku patrí mäso, vajcia, strukoviny alebo ustrice.

Na čo si dať pozor ako VEGAN a aké suplementy používať?
Je rastlinná strava práve tá najzdravšia pre telo? Chýba telu niečo po vyradení živočíšnych produktov a ako je to vlastne s vajcami a mliekom, o ktorých sa hovorí množstvo nepresných a zavádzajúcich informácií? To všetko sa môžete dočítať v tomto článku, ktorý je venovaný rastlinnej strave, benefitom i nedostatkom, ktoré by mal každý na iba rastlinnej strave poznať.

Podľa čoho si vybrať kašu a na čo si dať pozor?
Existuje celá rada inštantných kaší, ktoré sú hotové za pár minút a dodajú telu všetko potrebné. Nemusíte zostať len pri bežnej ovsenej kaši, vyskúšajte pohánkovú alebo ryžovú a nebudete ľutovať. Podľa čoho také kaše vyberať a na čo si dať pozor?

4 jednoduché kroky pre kvalitnejší a zdravší spánok
Tak schválne, ako dlho ste dnes spali? Bolo to aspoň 7 hodín? Ideálna doba spánku je síce individuálna, každý by mal ale dosiahnuť aspoň na 7-9 hodín za noc.

Colostrum ako podpora funkcie imunitného systému?
Kolostrum neboli mlezivo je první mléko, které produkují matky savců první dny po porodu. Kolostrum je nutričně bohaté a obsahuje řadu cenných látek jako bílkoviny laktoferin nebo imunoglobuliny, které se podílí na podpoře imunitního systému.

Probiotika
Probiotiká sú živé organizmy, ktoré pozitívne ovplyvňujú zloženie nášho črevného mikrobiomu. Ich zdrojom môžu byť kyslé mliečne výrobky alebo iné fermentované potraviny alebo ich môžeme získať cestou suplementov.

Quercetin
Quercetin je jeden z najlepšie preštudovaných bioflavonoidov. To sú látky s množstvom pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Pri quercetine sa jedná o antioxidačné, protizápalové či hypoalergénne účinky. Quercetin je jeden z najviac rozšírených antioxidantov v strave a hrá dôležitú úlohu v boji proti voľným radikálom, ktoré sa podieľajú na vzniku chronických ochorení.

Vitamin D3 a jeho účinky
Vitamín D je v súčasnej dobe jeden z najviac odporúčaných doplnkov stravy. Niet divu, má celý rad pozitívnych účinkov a naša populácia ho má všeobecne málo. Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch.

Jak na kvasinkovou infekci
Spolu s dalšími mikroorganismy pomáhají v závěrečných fázích trávení. Za normálních okolností tvoří asi desetinu střevní flóry, přičemž se vyskytují především v tlustém střevě - tenké střevo je mikroorganismy osídleno minimálně. Kvasinky jsou s ostatními bakteriemi v rovnováze, ta se však může snadno narušit. Antibiotika, hormonální změny, antikoncepce, příliš mnoho cukru v potravě, alkohol či stres, křehkou rovnováhu v našem těle nejednou poškodí a způsobí přemnožení kvasinek. Kvasinky pak osídlují tenké střevo, dostávají se do krve a jsou zanášeny do různých orgánů, což může být pro organismus velmi nebezpečné.

Berberin a jeho účinky na organismus
Berberin je sloučenina získávána z různých druhů rostlin. Berberin patří mezi nejúčinnější přírodní doplňky stravy. Má velmi mnoho blahodárných účinků na naše zdraví a dokáže ovlivňovat pochody probíhající v lidském těle přímo na molekulární úrovni. Berberin například snižuje glykémii (cukr v krvi), pomáhá při hubnutí a zlepšuje zdraví srdce. Blahodárné účinky Berberinu na lidské zdraví jsou potvrzeny i mnohými odbornými studiemi.

Jak nám probiotika můžou pomoci
Nejpřirozenějším přístupem k obnovení rovnováhy střevní flóry by mělo být použití přirozeně se vyskytujících mikroorganismů. Vynikajícím a potenciálním druhém mezi Lactobacillus jsou Bacillus coagulans. Tento druh vytváří spóry, které po aktivaci v kyselém prostředí žaludku mohou klíčit a množit se ve střevě, produkují příznivou L (+) formu kyseliny mléčné a účinně brání růstu patogenů.

Black seeds a jeho účinky na organismus
Black seed nebo Černý kmín je rostlina, kterou lidé používají k výrobě léků již více než 3300 let. Lahvička oleje z černého kmínu byla dokonce nalezena iv hrobce krále Tuthanchamóna - pro použití v posmrtném životě. Není žádným překvapením, že olej z černého kmínu byl také používán v ajurvédské a čínské tradiční medicíně po tisíce let právě pro nespočetný seznam účinků, označovaný také jako "lék na všechny věci".

Nattokináza a jeho blahodárné účinky
Nattokináza je enzym extrahovaný a čištěný z japonského jídla zvaného Nattã. Nattã má prokazatelné blahodárné účinky s více než tisíciletou tradicí. Nattã se vyrábí fermentací přidáním bakterie Bacillus nattã, která také produkuje tento enzym, do vařených sójových bobů. Zatímco jiné sójové potraviny obsahují enzymy, Natta je jen přírodní přípravek, který obsahuje specifický nattokinázový enzym.

Proč používáme kapsle z HPMC?
HPMC tobolky (kapsle) jsou čistě rostlinného původu, takže jsou vhodné pro vegetariány i vegany. Jejich základ tvoří Hydroxypropylmethyl celulóza (odtud zkratka HPMC). Používáme zásadně čiré, tedy bez obsahu barviv. Kromě toho, že jsou čistě přírodní, jsou hlavně bez lepku, škrobu a jiných konzervantů, což ocení hlavně alergici, celiatici a lidé citliví na konzervační látky.
Do budoucna chceme poskytnout větší komfort zákazníkům při polykání kapslí, proto jsme se rozhodli, že některé výrobky budeme již v roce 2020 vyrábět do objemově menších kapslí.

Proč přibírám, když jím zdravě
Základním předpokladem udržení vaší tělesné hmotnosti na úrovni, kterou požadujete, je zvolení přiměřených porcí a tím rozložení denního kalorického příjmu do pravidelných dávek. Přiměřenou porcí je myšlena nejen velikost konkrétního jídla, ale i jeho složení a tím kalorická hodnota. Nejen, že tímto nebudete zatěžovat vaše tělo zbytečnými výkyvy glykemického indexu, ale výrazně omezíte i pocity, že musíte sníst nekonečné množství jídla, abyste se zasytili. Platí zvláště pro večerní hodiny.

Tryptophan
Tryptofan je jednou z osmi esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vytvořit samo a je nezbytné přijímat jej z potravy. S pomocí tryptofanu tělo vyrábí neurohormon melatonin, mnoho druhů enzymů, vitaminy B. Trpíte výkyvy nálady, postihují vás úzkostné stavy, trpíte psychickým a nervovým napětím? Pak je vhodné začít s užíváním L-tryptophanu. Potlačuje rozvoj stresových reakcí a pomáhá překonat abstinenční příznaky související s ukončením užívání návykových látek

Serrapeptase
V Japonsku se s názvem Danzen registruje jako oficiální léčivo aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. Protizánětlivá aktivita Serrapeptázy je asi 500 x vyšší než aktivita ostatních proteolytických enzymů. Tělo si umí během svého života vyrobit jen určité množství enzymů. Větší část enzymů se spotřebuje do 30-ti let, do tohoto věku je tělo plné energie a vitální, poškozené tkáně se hojí rychleji, regenerace je rychlejší. Po tomto věku si tělo šetří vlastními enzymy, čímž se sníží schopnost reparace tkáně. Riziko zánětů v těle a začíná zvyšovat.

Greens
Superpotraviny, které pozitivně ovlivňují fungování těla a zvyšují jeho obranyschopnost.

Ginko Biloba
Ginkgo biloba obsahuje látky, které kladně působí na lepší prokrvení mozku a ochranu mozkových buněk. Lepším zásobením mozku kyslíkem pomáhá paměťovým buňkám. Dalším benefitem těchto látek je lepší zásobování buněk cukrem a kyslíkem. Tímto pomáhá zvýšit energetický potenciál, čímž může pomoci potlačovat stres a jím vyvolané deprese. Brání nadměrnému srážení krevních destiček. Díky těmto benefitům je Ginkgo biloba vyhledávána velkou částí populace. Samozřejmě má i antioxidační funkci díky flavonoidům, které rostlina rovněž obsahuje.

Fytosteroly
Strukturálně se podobají cholesterolu. Využití pozitivních vlastností fytosterolů vede k výrobě funkčních prodůktů s přidanými fytosteroly a tyto výrobky jsou cíleně určeny pro konzumenty, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu. Důležitým zdrojem rostlinných sterolů jsou řepkový, kukuřičný, slunečnicový a sójový olej. Fytosteroly si tělo neumí samo tvořit a je odkázáno na získávání fytosterolů potravou.

Proč jsou EFA nezbytné?
EFA jsou esenciální (nezbytné) mastné kyseliny. Přestože jsou zdraví prospěšné, tělo si je neumí samo vyrobit, podobně jako esenciální aminokyseliny, železo nebo vitamíny. Je řeč o dvou nenasycených mastných kyselinách – linolové a alfalinolenové. Z linolové kyseliny si tělo vytváří kyselinu gamalinolenovou, kyselinu arachidonovou a celou skupinu nenasycených mastných kyselin se dvěma dvojnými vazbami mezi uhlíkovými atomy, které říkáme omega-6. Z alfa-linolenové kyseliny si tvoří nenasycení mastné kyseliny omega-3 tj. kyselinu eikosapentenovou (EPA) a dokosahexenovou (DHA).

Carnitin, arginine, maca
Arginin je vyhledáván zejména pro syntézu oxidu dusnatého (NO) a s tím spojenou lepšímu rozšíření cév, díky kterému dojde k zvýšení krevního průtoku. Maca pro dostatek vitality, síly a sexuální potence. Karnitin je vyhledávaný zejména při redukčních dietách, ale i ve chvílích únavy a psychického vyčerpání.

Carnitine a chrom
Velmi zajímavá kombinace minerálu a oblíbeného spalovače pro účinnější spalování tuků.

Zinek chelát
Bisglicinát zinečnatý je chelátová forma hořčíku s 80% využitelností pro tělo bez nežádoucích vedlejších účinků. Pro srovnání oxid zinečnatý je pro tělo využitelný pouze ze 4 %. Bisglycinát zinečnatý se skládá ze dvojmocných iontů zinku vázaného na dvě molekuly glycinu. Výhodou minerálů v chelátové vazbě je, že jsou elektricky neutrální a lépe se dostávají, v nezměněné podobě, na místo určení v organismu.

Tyrosin
Moderní doplněk pro fyzicky a psychicky zatěžované jedince. Napomáhá udržovat koncentraci při fyzickém výkonu a současně zlepšuje jeho efektivitu. Celkově zvyšuje „psychickou energii“ pro mentální funkce.

B-Complex Lalmin®
Přírodní materiál, kvasinka, je krmena těmito vitamíny. Tím dochází k obohacování kvasnice danými vitamíny. V této podobě jsou pro lidské tělo lépe využitelné. B-Komplex Lalmin® obsahuje unikátní směs vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 ve veganské kapsli. Každá kapsle pokrývá doporučenou denní dávku vitamínů B.

V čem je tajemství chrómu
Stopový prvek chróm je přirozenou součástí desítek enzymatických dějů v našem těle podobně jako selen nebo železo. Bere na sebe podobu tzv. glukózového tolerančního faktoru GTF, který ve spolupráci s inzulínem ze slinivky reguluje hladinu krevního cukru. Informace o jejím prudkém kolísání, způsobení velkými rozdíly mezi nejedením (např. když vynecháme snídani) a najedením (např. když si hlady na ulici koupíme párek v rohlíku nebo hamburger) se přenášejí nervovými cestami do mozku, kde jsou vnímány jednou jako neodolatelný hlad nebo chuť na cosi sladkého (hladina krevního cukru je nízká), podruhé naopak jako pocit nasycení (hladina krevního cukru je vysoká).

Proteíny nielen pre športovca
Proteínová strava je výdatným zdrojom aminokyselín, enzýmov, hormónov a ďalších dôležitých zlúčenín, ktoré sú nevyhnutné pre správny priebeh funkcií ľudského tela. Proteíny sú nielen kľúčom k svalovému rastu, ale súčasne podporujú obranyschopnosť organizmu a činnosť červených krviniek.